15.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Ermenistan’a ‘Rus hücumu’

Rusya’da geçen hafta seferberlik kararı alınmasından sonra Rus vatandaşlarının yoğun olarak göç ettiği ülkelerin arasında Ermenistan da yer alıyor.

Moscow Times gazetesinde yer alan habere göre, hafta içinde Moskova’dan gelen uçakla Erivan’ın Zvarnots Havaalanı’na inen İgor, bileti için iki bin dolar ödediğini belirtirken, “Bir arkadaşım beş bin dolara alabildi. Buraya geldikten sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz” diyor.

Orta sınıf Rusların hücum ettiği üç milyon nüfuslu küçük Ermenistan’da ev ve gıda fiyatları büyük oranda artmış durumda.

İgor’la aynı uçakla Erivan’a gelen ve onun gibi soyadını söylemek istemeyen Volodya, “Ailem ve çocuklarımla iki hafta tatil yapmak istiyorduk ama Rusya’ya döneceğimden emin değilim. Savaş istemiyorum, cepheye gitmek istemiyorum. Tek hayalim barış. Hiçbir yerde insanların ölmesini istemiyorum” diyor.

Moskova, St. Petersburg ve Soçi gibi şehirlerden Erivan’a her gün ortalama 20 civarında sefer var. 21 Eylül’den bu yana Gürcistan’a 30 bin, Kazakistan’a 100 bine yakın Rus vatandaşı giriş yaptı. Son dalgada Ermenistan’a kaç Rus vatandaşının geldiği bilinmiyor ama yılın ilk altı ayındaki giriş yapan sayısı 370 binin üzerinde. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında iki katın üzerinde bir artış bu.

Gelen Rusların hepsi Ermenistan’a yerleşmiyor: çoğu Avrupa ülkelerine geçiş yapıyor, bazıları ise ülkelerine dönüyor ama kalanların ülke ekonomisinde ve toplumunda yol açtığı değişiklikler şimdiden hissediliyor. Gıda fiyatlarının bir süre sonra normale dönmesi bekleniyor ama aynı şeyi emlak fiyatları için söylemek mümkün değil. Hatta, daha yüksek kira geliri elde etmeyi uman ev sahipleri eski kiracılarını çıkmaya zorluyor.

Ancak başkent Erivan dışında Gümrü ve Vanadzor gibi şehirlere de yerleşen Rus göçmenler aynı zamanda Ermenistan ekonomik büyümesine katkıda bulunuyor. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası bu yıl için öngördüğü yüzde 4.5’lik büyüme tahminini yüzde sekize çıkardı.

Seferlik ilanından bu yana 700 bin civarında kişinin Rusya’dan ayrıldığı düşünülüyor.

Fotoğraf: Anthony Surace

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler