19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Erkan hakkındaki iddialar

Cuma gecesi görevden affını isteyen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası aslında çok da büyük sürpriz olmadı.

Bunun nedeni Erkan’ın aniden polemiklerin, iddiaların ve suçlamaların hedef olmaya başlamasıydı.

BBC Türkçe’ye göre, Erkan’la ilgili ilk tartışma Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a verdiği röportajla başladı.

Röportajda, ev kiralarının yüksekliğinden yakınan ve bu nedenle annesinin evine taşınmak zorunda kaldığını belirten Erkan, enflasyonla ilgili ise “Apartman görevlimiz olan Sadık abiye çoğu zaman fiyatları soruyorum, onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli “Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak” diyor” ifadeleriyle tartışma yaratmıştı.

Bir Merkez Bankası çalışanının CİMER’e yaptığı şikayet sonrası da Erkan ailesi nedeniyle tartışmaya konu oldu. Banka çalışanı Büşra Bozkurt, şikayet dilekçesinde Erkan’ın babası Erol Erkan’ın bankada gayriresmi çalıştığını ve kendisine oda tahsis edildiğini, personelin işe alınması, çıkarılması, tayin gibi konularda yetkilendirildiğini, kendisinin ise gece geç saatlere kadar mesaiye kalmak istemediği için işten çıkartıldığını iddia etti.

Sözcü gazetesine konuşan Bozkurt, kendisi gibi onlarca Merkez Bankası çalışanının Erol Erkan tarafından mağdur edildiğini belirterek “CİMER’e ilettiğim şikayetlerin hiçbiri yalan değil, eksik bile” dedi.

Bozkurt, Erol Erkan’ın bir personeli asansörde tokatlayıp işten attığını öne sürerken, olaya ilişkin güvenlik kamerası kayıtları olduğunu söyledi.

Banka sosyal tesislerinin de Erkan ailesine tahsis edildiği iddia edilmişti.

DW Türkçe’ye konuşan bir TCMB yetkilisi de Ankara’daki TCMB Sosyal Tesisi’nin Erkan’ın talimatıyla tadilat yapılacağı bahanesiyle kapatıldığını, burada görev yapan aşçı ve garsonların tamamen Başkan ve ailesinin emrine tahsis edildiğini öne sürmüştü.

Erkan ise 18 Ocak’ta içeriklerine değinmeden iddialara yanıt vermiş, “Güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokuldu. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım” demişti.

Yeni Başkan Karahan kim?

Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Fatih Karahan 1982 yılında Eskişehir’de doğdu.

Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar bu kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist oldu.

Karahan, 28 Temmuz 2023’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler