25.9 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Erivan’ı kızdıracak ‘Erdoğan’ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Azerbaycan’in Ermeni işgalinden kurtardığı Şuşa şehrinde Türkiye’nin başkonsolusluk açma planını eleştirmekten kaçındı.

Bir gazeteci, düzenlediği basın toplantısında Zaharova’ya şu soruyu yöneltti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin Şuşa’da başkonsolosluk açmaya hazır olduğunu söyledi. Bu açıklama ve başkonsolosluğun açılması olasılığı, hem bölgedeki Rus barış güçleri için hem de Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülen Ermenistan-Azerbaycan barış görüşmeleri için potansiyel bir tehdit oluşturmuyor mu?”

Zaharova soruyu, “Genel olarak herhangi bir yerde ve somut olarak Şuşa’da konsolosluk açılması gibi konuların Bakü ile Ankara’yı arasındaki ikili ilişkileri ilgilendiren bir mesele olduğunu düşünüyoruz” diye yanıtladı.

Şuşa’da Türk başkonsolosluğunun açılmasının iki egemen devlete ait olduğunu belirten Rusya Dışişleri Sözcüsü, “Erivan için bu konunun hassasiyetini anlıyoruz. Ortaklarımızla olan temaslarımızda, onları sistematik olarak birbirimizin çıkarlarını dikkate almanın gerekliliğine ve hem Ermenistan-Azerbaycan hem de Ermenistan-Türkiye ilişkilerini normalleştirme sürecini tutarlı bir şekilde sürdürmenin önemine vurgu yapıyoruz” dedi.

Erdoğan, 13 Haziran’da ziyaret ettiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, “Şuşa başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. Şuşa’daki başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır” demişti.

28 yıl boyunca Karabağlı Ermenilerin işgali altında kalan Şuşa, üç yıl önceki Karabağ savaşı sırasında kurtarılmıştı.

Erdoğan’ın son açıklaması Ermenistan muhalefetinin ve Karabağlı Ermenilerin tepkisini çekti.

Fuad Safarov, Moskova 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler