24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

‘Erdoğan’ın umudu Putin’

Rus uzmanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 27 Nisan’daki açılışına katılabileceği yönündeki açıklamasını seçimler öncesinde destek beklentisi olarak değerlendirdi.

Siyaset uzmanı Dmitriy Aşeulov Aktsentı haber sitesinde yayınlanan makalesinde, Erdoğan’ın ziyaretten mucize beklediğini iddia ederek, “Seçim öncesi siyasi kariyerini kurtarmak için Putin’in ziyaret etmesini istiyor” dedi.

Olası ziyaretin Erdoğan’ın seçim kampanyasına denk gelmesinin tesadüf olmadığına dikkat çeken Aşeulov, “Putin’in gelişini Türkiye Cumhurbaşkanı dışında henüz açıklayan kimse yok. Kremlin geziyi duyurmak için acele etmiyor ama Erdoğan sabırsız açıklamalarıyla Moskova’yı acele ettiriyor” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın şu anda gergin bir süreç geçirdiğini iddia eden Aşeulov, “Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteği şimdiden yüzde 50’nin üzerinde…Ekonomi battı, lira rekor seviyede düştü. Büyük yıkımlar ve deprem kayıpları, inşaat sektörünün ne kadar çürümüş olduğunun göstergesi” dedi.

Türkiye’de 4 milyondan fazla Suriyeli mültecinin bulunduğunu hatırlatan Aşeulov, “Geçmişteki yanlış hesaplar Erdoğan’ı belirsizlik içinde tutuyor. Putin’in ziyareti ise muhafazakar seçmenlere Rusya ile ortak projeleri hatırlatacak. Bu projeler hem Türkiye’nin hem de Erdoğan’ın siyasi kariyeri için can simidi oldu” diye konuştu.

Rus siyaset bilimciler değerlendirmelerinde genel olarak Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na daha fazla şans tanıyor ve ekonomik sorunlarla depremin Erdoğan’a puan kaybettirdiğini düşünüyor.

“Henüz karar alınmadı”

Erdoğan geçen hafta katıldığı bir  televizyon programında Rusya Devlet Başkanı’nın ya törene geleceğini ya da video-konferans yöntemi ile seremonide yer alacağını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, “Kesin bir karar henüz alınmadı. Sadece şunu söyleyebilirim: Nisan sonunda yapılacak törende Rusya tarafı bir şekilde muhakkak temsil edilecek” dedi.

Peskov Akkuyu için, “Türkiye ile ikili ilişkilerimiz açısından çok önemli bir proje. Akkuyu, genel anlamda da Türkiye’de nükleer enerjinin gelişimi bakımından çok önemli. Ülkenin gelişiminde de çok önemli bir kilometre taşı” diye konuştu.

Akkuyu projesini Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütüyor.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler