24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Erdoğan’ın işi çok zor’

Türkiye’deki seçimleri yakından izleyen ülkelerin başında gelen Rusya’da ikinci turla ilgili değerlendirmeler ve tahminler hemen başladı.

Ünlü Rus Türkolog Pavel Şlıkov, 28 Mayıs’taki ikinci oylamanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kolay geçmeyeceğini söyledi.

Rus TV Tsentr televizyonuna konuşan Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü akademisyeni Doç. Dr. Şlıkov, ikinci tur ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İkinci turun Erdoğan için çok zor olacağını belirten Şlıkov, “Çünkü rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun güçlü bir ekibi var. Ekibinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yer alıyor. Bu iki belediye başkanı çok popüler politikacılar” dedi.

Şlıkov, Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kadar olan süreçte halk arasında sevilen İmamoğlu ve Yavaş’ın desteklerinden yararlanmaya devam edeceğini söyledi.

RBK gazetesine konuşan Moskova merkezli Yüksek Ekonomi Okulu akademisyeni Andey Zeltın, ikinci turda muhalefet adayının kazanacağını, böylece enflasyonu düşürmek, lirayı yeniden değerlendirmek ve diğer önemli sorunları çözmek için her türlü çabayı gösterecek hırslı siyasilerin göreve geleceğine inandığını belirtti.

Zeltın, “Ancak Erdoğan iktidarda kalırsa ekibini değiştirmesi gerekecek. Büyük bir darbe aldı, ilk turda neredeyse kaybediyordu. Erdoğan ekonomiyi zayıflattığı için haklı olarak eleştirildi. Bu durumu değiştirmek zorunda kalacak” dedi.

Moskovskiy Komsomolets gazetesine açıklamalar yapan Rus siyaset bilimci Kamran Gasanov da, “Erdoğan’ın ikinci turda kesin kazanacağını söylemek zor” diye konuştu.

Gazete, konuyla ilgili haberine, “Uzmanlara göre Erdoğan ikinci turda kaybedebilir” başlığını attı.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler