24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Erdoğan’ın iktidar anahtarı Putin’de’

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Türkiye’de 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rusya’nın “anahtar rol” oynayacağını öne sürdü.

Devlete ait Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında Soçi zirvesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ulusal Savunma (Natsionalnaya Oborona) dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Korotçenko, günümüzde Türkiye ile Rusya’nın dünyanın 2 önemli ülkesi olduğunu söyledi. Korotçenko, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hangi ülkelerle iş birliği yapacağı ve müttefiklik ilişkileri kuracağı konusunda serbestçe tercih yapan NATO ülkeleri içindeki tek lider. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan birbirine benzeyen iki karizmatik lider” dedi.

Türkiye’de 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Korotçenko, “Samimi ve dürüst olmak lazım, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının anahtarı Putin’in elinde” diye konuştu.

Programın sunucusu Parlamenter Yevgeniy Popov’un gülümseyerek, “Bunlar çok iddialı sözler!” demesi üzerine görüşünde ısrar eden Korotçenko şunları söyledi.

“Bence Erdoğan bu durumu anlıyor. Bu yüzden Putin’le görüşmeye geldi. Biz Türk halkının yapacağı tercihi ve Erdoğan’ın rolünü asla küçümsemiyoruz. Fakat, dünyanın güçlü bir ülkesi olan Rusya, milletlerin şu veya bu politikacı lehinde yapacağı seçimleri de etkileyebilme gücüne sahip. Dolayısıyla Rusya ile dostluk, Erdoğan-Putin dostluğu gibi artılar sayesinde Türk seçmenler sonuç itibarıyla tercihlerini gelecek yıl Erdoğan’dan yana kullanacak.”  

Korotçenko, iki ülkenin güvenlik, istihbarat, enerji, askeri teknoloji alanlarında iş birliği yaparak birbirlerini güçlendirebileceğini söyledi. Rus uzman, Türkiye’nin transit ülke konumu nedeniyle de önemli olduğunu, Rusya’nın böylece Batı yaptırımlarını aşabileceğini belirtti.

 

İgor Korotçenko

 

Türk-Rus askeri teknoloji iş birliğinin artırılması gerektiğini savunan Korotçenko, “Erdoğan, Ukrayna’nın kaderinin belirlendiğinin farkında. Ukrayna denize ulaşımından mahrum kalacak. Bu nedenle Rusya ile anlaşması gerektiğini biliyor. Erdoğan, Ukrayna’nın savunma tesislerinde iş birliği için anlaşma yapmıştı. Büyük umutları vardı. Ama artık bunlar gerçekleşmeyecek. Çünkü Zaporojye, Harkov, bunlar gelecekte Rusya kentleri olacak. Dolayısıyla Türklerin bizimle iş birliği yapması gerekecek” dedi.

“Kalması Rusya’nın çıkarına”

TürkRus.Com’da yer alan habere göre, Rus uzman Mihail Rostovskiy, Moskovski de, Komsomolets gazetesindeki yazısında “Erdoğan’ın, Moskova’ya bir kez daha şunu kanıtlayacağına eminim: Ona sırt çevirmek, çok akıllıca bir fikir değil. Erdoğan’ın Ankara’da iktidarda kalması kesinlikle Rusya’nın çıkarına” dedi.

Rusya ile Batı arasında bugün yaşanan krizde Erdoğan’ın “kaçınılmaz müzakereci” rolünü üstlendiğini belirten yazar, “Bu başarı sadece Türkiye’nin uluslararası konumu ve dış politikadaki çıkarlarından ileri gelmiyor. Bununla eşit derecede önemli olan bir diğer neden ise Putin ve Erdoğan’ın karşılıklı uyumu” değerlendirmesini yaptı.

İki liderin “aynı dili konuştuklarını”, birbirlerine karşı anlayışlı ve saygılı olduklarını ifade eden Rostovskiy, “2023’te Türkiye’nin liderinin değişmesi halinde, bu kişinin aynı özelliklere sahip olacağına inanmıyorum. Bu durumda iki ülke ilişkileri ‘İsrail senaryosunda’ olduğu gibi değişebilir. Karizmatik ve inatçı ‘alfa erkek’ Netanyahu Tel Aviv’de iktidarda olduğu sürece, ülkesi her zaman Moskova ile müzakere etmeyi başardı. Ancak, başbakan koltuğunda daha geleneksel (ve sönük) politikacılar birbiri ardına değişmeye başlayınca karşılıklı anlaşma kabiliyeti azalmaya başladı” yorumunda bulundu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler