3.5 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

‘Erdoğan Fatih mi Napolyon mu?’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın Rossiya-1 kanalında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’e mi, yoksa Fransız imparatoru Napolyon Bonapart’a mı benzediği tartışması yaşandı.

Canlı yayınlanan programda Kommersant gazetesi dış politika yazarı Maksim Yusin, Türkiye’de önümüzdeki aylarda yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değindi. Yusin, “Bu yıl Türkiye için ciddi mücadelelerin yaşanacağını düşünüyorum. Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları ve her iki ülke liderlerinin olası görüşmeler yapılması planlanıyor” dedi.

Washington’ın Moskova-Ankara hattındaki gelişmeleri dikkatle izlediğine dikkat çeken Yusin, Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin de Rusya için büyük önem taşıdığını söyledi. Yusin, “Muhalefetin durumu iyi. Şayet muhalefet kazanırsa bizim için durum kötü olacak. Seçimin tam ne zaman yapılacağını bilmiyoruz. 18 Haziran düşünülüyor. Fakat Erdoğan tarih değiştirebilir” diye konuştu.

18 Haziran 1815 tarihinde Napolyon Bonapart liderliğindeki Fransa ile Birleşik Krallık, Prusya ve Hollanda’dan oluşan Koalisyon Kuvvetleri arasında yaşanan Waterloo Savaşı’nı hatırlatan Yusin esprili şekilde, “18 Haziran Waterloo Savaşı tarihi. Erdoğan ve Napolyon da aynı nitelikteki insanlar. Ama en iyisi bu tarihte seçimler yapılmasın'” dedi.

Bunun üzerine sunucu Dmitriy Kulikov, “Türklerin zengin bir tarihi var. Bu mantıkla yaklaşırsak, en doğrusu Erdoğan’ı İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’e benzetmek” diye araya girdi.

Waterloo Savaşı, Napolyon’un son savaşı olmuştu. Sürgünde olduğu Elba Adası’ndan kaçarak Fransa’ya dönen Napolyon, yeni bir ordu toplayarak Waterloo Savaşı’nı başlattı. Aldığı ağır yenilginin ardından yeni bir ordu hazırlamak için Paris’e dönen ama yeni planlarında başarısız olan Napolyon İngilizlere teslim olmasının ardından, Saint Helena Adası’na sürüldü ve 1821 yılında burada hayatını kaybetti.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,155TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler