27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu?’

Fuad Safarov, Moskova

Rus medyası, bir yıla yakın süre olmasına rağmen Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini giderek daha fazla mercek altına almaya başladı.

Konu son olarak devlete ait Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında gündeme geldi ve Rusya’nın hangi partiyi desteklemesi gerektiği konusunda katılımcılar arasında tartışma yaşandı. Ermeni asıllı uzman Semyon Bagdasarov, Türk muhalefet liderleri ile iş birliği yapılması çağrısında bulununca, araya giren sunucu Vladimir Solovyov, “O zaman Erdoğan’la irtibatı kaydedebiliriz” dedi.

Programda Türk-Rus ilişkilerine değinen Bagdasarov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazen Rusya için sürprizler yapıyor. Yani ‘Kusura bakmayın duruma göre hem sizin müttefikinizim hem de karşınızdayım’ mesajı veriyor gibi. Fakat, mesele şu ki gelecek yıl Türkiye’de önemli seçimler var” dedi.

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik Batı’nın yaptırımlarından dolayı büyük maddi gelir elde ettiğini savunan Bagdasarov, ” Evet Türkiye bizim için dünyaya açılan bir pencere. Nasıl İran sayesinde para kazanıyorlarsa, şimdi de bizim durumumuz nedeniyle para kazanacaklar. Ama ülkede enflasyon oranı yüzde 80’in üzerinde” dedi

Bu ortamda Türkiye’de muhalefete desteğin arttığını belirten Bagdasarov, seçimlerde Erdoğan’ın iktidarı kaybedebileceğini savundu.

 

Vladimir Solovyov (solda)-Semyon Bagdasarov

Muhalefetin kazanma şansının yüksek olduğunu söyleyen Bagdasarov, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti var. Her iki partinin de Erdoğan’la mücadelede zengin tecrübesi bulunuyor. CHP belediye seçimlerinde büyük kentleri kazandı. Dolayısıyla bizim bu muhalefetle çalışmamız lazım. Biz genelde iktidarda olanlarla çalışıyoruz. Bu da kötü bir alışkanlık” dedi.

Bagdasarov, “Kılıçdaroğlu neden bizim parlamentodaki ikinci veya üçüncü büyük partilerle iş birliği yapmasın? Veya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. O da muhtemelen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylardan biri” diye konuştu.

Bunun üzerine sunucu Solovyov, “O zaman Erdoğan ile irtibatı kaybedebiliriz” sözleriyle araya girdi.

Bagdasarov ise, “Erdoğan’la asla irtibatı kaybetmeyiz. Çünkü bizimle ilişkiyi keserse ekonomisi nihai şekilde çöker” iddiasında bulundu.

Solovyov da, “Erdoğan Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak istiyor. Ruble ile ödeme yapacak. Türkiye’de Mir kartları çalışacak” dedi.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/erdoganin-iktidar-anahtari-putinde-52084

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler