13.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘Erdoğan kırmızı çizgiyi aştı’

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret etmesi Rus medyasının gündeminde ön sıralarda yer aldı. Ünlü gazeteci ve akademisyen Vitaliy Tretyakov, “Erdoğan’la aşkımız bitiyor çünkü kırmızı çizgiyi aştı” dedi.

Devlet kanalı Rossiya-1’de yayınlanan “60 Minut” programının sunucusu Olga Skabeyeva, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından karşılanışı sırasında tören kıtasını “Slava Ukraine!” (Şan olsun Ukrayna’ya) diye selamlamasını ekrana getirdi. Skabeyeva, “Ukrayna üst düzey konukları ağırlamaya devam ediyor. İngiltere Başbakanı’nın ardından Erdoğan geldi. Harika bir ortak! Erdoğan daha fazla Bayraktar SİHA ve ortak üretim fabrikası sözü verdi” dedi.

Program konuklarından Moskova Devlet Üniversitesi Televizyon Yüksek Okulu Dekanı, siyasi uzman Tretyakov, “Erdoğan’la aşkımız sona eriyor. Kremlin’in bu konuda nokta veya virgül koyup koymadığını bilmiyorum. Ama Erdoğan kırmızı çizgiyi aştı. Erdoğan’ın, Rusya’ya karşı olan güçleri desteklediği çok açık” dedi ve Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’larını göndermeye devam edeceğini söyledi.

“Erdoğan güçlü bir lider, bizden de silah alıyor” diyen Skabeyeva, sosyal medya sayfasında da “Slava Ukraine” sözlerini eleştirdi. Önceleri aşırı milliyetçiler, 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazileri destekleyenler tarafından kullanılan söz konusu slogan son yıllarda yaygınlaştı ve resmi törenlerde de kullanılmaya başlandı.

Federasyon Konseyi’nin (Senato) Rusya Federasyonu’nun Devlet Egemenliğini Koruma Komisyonu Başkanı Andrey Klimov da, RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, mevcut koşullarda Ukrayna’ya silah sevkiyatının bir provokasyon olduğunu ve Ankara’nın bunu anlamamasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler