31.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Erdoğan hiçbir yere gitmez’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart’taki yerel seçimler için kullandığı “Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim; çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak” sözleri Rus medyasında geniş yer buldu.

Reporter haber portali, “Hiçbir yere gitmiyor… Erdoğan neden Türkiye’de yaklaşan seçimlerin kendisi için ‘son’ olacağını söyledi?” başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını değerlendirdi.

Batılı uzmanların görüşlerine de atıfta bulunulan makalede, “Avrupalı ve Amerikalı uzmanlar Erdoğan gibi tecrübeli bir siyasetçinin bu tür açıklamalarına şüpheyle yaklaşıyor. Erdoğan, Ukrayna konusunda barışın ve demokrasinin koruyucusu olarak görünmek istiyor. İşin gerçeğinde ise, sadece siyasi Olimpos’tan (zirve) değil, başkanlık koltuğundan bile hiçbir yere gitmeyecek” denildi.

Reporter, “Tam yetkiye sahip olan Erdoğan, iktidarda süresiz kalmasını sağlamak için anayasayı veya seçim yasasını değiştirebilir. Bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılması gerekecek ve ilk çabalar muhtemelen mart seçimlerinden hemen sonra başlayacak” tahmininde bulundu.

Erdoğan’ın Batı’ya iyi görünmek için bazı manevralar yaptığını da ileri süren Reporter, “Cumhurbaşkanı olarak yeni bir dönem daha kazandığı geçen yılki seçimlerden bu yana, demokratik kurum ve ilkelere bağlılık göstererek itibarını ve imajını düzeltmeye çalışıyor. Bazen başarılı oluyor ama aslında çoğunlukla Brüksel’le Washington’ı etkilemek için bu tür adımlar atılıyor” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın hukuki zorunluluk nedeniyle siyasetten çekilme açıklamasının, “sadece bir oyun” olduğunu savunan Rus haber portali, “Gözlemciler, uluslararası arenada belli kazançlar ve çıkarlar elde etmek için bu yola başvurduğuna inanıyor. En azından hiç kimse Türkiye’nin değişmez liderinin gerçekten ayrılacağına inanmıyor” diye yazdı.

Erdoğan’ın açıklamaları 60 civarında Rus medya sitesinde yer aldı. Saygın Kommersant gazetesi haberine, “Türkiye yeni bir iktidar dağılımıyla karşı karşıya” başlığını attı ve “Erdoğan’ın açıklaması herkes için bir bilmece oldu.. Bunun nedeni, iktidar partisi adaylarının 31 Mart seçimlerinde şansını artırma arzusu ve Türk toplumunun anayasada yeni bir değişikliğe hazırlanması” yorumunda bulundu.

Kommersant, 31 Mart yerel seçimlerini iktidar ve muhalefet arasındaki “yeni bir savaş” olarak nitelendirerek, “Bazı uzmanlar, 2028’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin adayının Ekrem İmamoğlu olacağını söylüyor” diye yazdı.

Fuad Safarov, Moskova 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikİran’a özgü sürprizler
Sonraki İçerikOruç niçindir?..
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler