27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Erdoğan davet edilmeliydi’

Moskova’da yayımlanan Kommersant gazetesi, İsrail-Filistin ihtilafının çözümü için arabuluculuk yapmaya çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batılı ülkeler tarafından düzenlenen konuyla ilgili toplantılara davet edilmemesini “tatsız bir durum” olarak niteledi.

Gazetede Dmitriy Drize imzasıyla yer alan yorumda, Erdoğan’ın Batı dünyasına karşı çıkmaya karar verdiği ileri sürüldü. Rus gazeteci, “Erdoğan Hamas’ı topraklarını savunan mücahitler olarak adlandırdı, İsrail’i saldırganlıkla suçladı. İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için bir şans vardı ama görünen o ki artık bu olmayacak. Erdoğan İsrail’e yapacağı ziyareti iptal etti. Yine de Orta Doğu’da barışın sağlanmasında ana arabulucu ve Filistin’in güvenliğinin garantörü olmaya hazır” diye yazdı.

Erdoğan’ın Müslüman dünyasında liderlik için mücadele ettiğine ilişkin popüler bir teorinin dolaştığını belirten Drize, “Buna göre Erdoğan şu ya da bu şekilde saygın bir politikacı olarak kalmayı ve kendisine saygı duyan, anlayan herkesle pragmatik ilişkiler kurmayı hedefliyor. Buna, düne kadar her şeyin oldukça iyi gittiği İsrail de dahildi. Ancak şu anda iş birliği bir süreliğine kesintiye uğramış görünüyor” yorumunda bulundu.

Erdoğan’ın uzun süre Ukrayna sorununda da arabulucu yapmaya çalıştığını hatırlatan Drize, “En büyük başarısı, artık geçerliliğini yitiren tahıl anlaşması oldu” dedi.

Son günlerde ABD’nin, müttefiklerinin desteğiyle Orta Doğu’da yeni bir plan hazırladığını  ileri süren Drize şunları yazdı:

“Planın ana hatları belirsiz ama sürecin aktif olması dikkat çekiyor. Batılı liderler İsrail’i daha sık ziyaret ediyor ve tüm bölgeyi dolaşıyor. Bu açıdan Arap ülkelerinin de bu işin içinde olabileceğini düşünmek için nedenler var. Doğal olarak orta düzey oyunculardan bahsediyoruz. Aslında bu her şeyden önce onların yararına olmalı, 21. yüzyıl kapıda, artık kavgayı bırakmalılar, kendileri için birçok fırsat penceresi açılıyor.”

ABD Başkanı Joe Biden için Orta Doğu’nun siyasi açıdan “neredeyse bir ölüm kalım meselesi” olduğunu vurgulayan gazeteci, “Afganistan’daki başarısızlığı dikkate alındığında kesinlikle kaybetmemesi gerekiyor. Üstelik Ukrayna’da her şey belirsiz. Bu, tüm Demokrat Parti ve genel olarak Amerika için bir kâbus. Donald Trump ve ortakları da tekere çomak soktu. Bu nedenle harekete geçme zamanı” diye yazdı.

Drize, hangisi olduğunu açıklık getirmediği toplantıya Erdoğan’ın davet edilmemesi konusunda ise, “Doğal olarak tatsız bir durum. Yine de Batı dünyasını Türk ortaklarının görüşlerini dikkate almaya ve saygı göstermeye davet ediyor” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler