27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

En konuksever ülkeler

Gerek turizm amaçlı, gerekse çalışmak ya da yerleşmek için her yıl yüz milyonlarca kişi başka ülkelere gidiyor.

Peki, hiç merak ettiniz mi yabancıların kendilerini en rahat hissettiği ve halk tarafından sıcak karşılandığı ülkeler hangileri?

insidermonkey.com sitesi bu soruya yanıt aramış ve dünyanın en konuksever 30 ülkesini belirlemiş.

Liste oluşturulurken sadece turistlerin değil, çalışmak amacıyla yabancı bir ülkeye gidenlerin görüşleri de araştırılmış. Bu iki grup arasında önemli farklar var: Turistler gittikleri ülkede tarihi ve kültürel yerleri ya da alışveriş olanaklarını önemsiyor. “Expat” olarak tanımlanan ikinci gruptakiler ise çalışmak için gittikleri ülkede halkın yabancılara bakışıyla ilgileniyor.

Bu gruptakiler arasındaki araştırmaya göre, çalışmak amacıyla Meksika’ya gidenlerin yüzde 82’si kendilerini evinde hissettiklerini söylüyor. Buna karşılık, örneğin Danimarka için aynı şeyi söyleyenler yüzde 40’a kadar düşüyor. Araştırmayı yapanlar bu durumu, Danimarka dahil pek çok Avrupa ülkesinde insanların özel hayatlarına önem vermesine ve yabancılarla aralarında mesafe koymasına bağlıyor.

Araştırmada Türkiye için şu not düşülmüş:

“Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’in kavşağında bulunan Türkiye hem Avrupalıların hem de Asyalıların ilgisini çeken bir ülke. Geçen yıl 50 milyondan fazla yabancı Türkiye’nin nazik ve sıcak halkı tarafından konukseverlikle karşılandı.”

Listenin birinci sırasında yer alan Kanada’da nüfusun yüzde 23’ünü göçmenlerin oluşturduğu, yabancılara karşı dostça davranıldığı, ayrıca ülkenin güçlü ekonomisiyle parlak bir gelecek fırsatı sunduğu belirtiliyor.

Dünyanın en konuksever ülkeleri listesi şöyle:

1-Kanada

2-Tayland

3-Avustralya

4-Filipinler

5-İspanya

6-Portekiz

7-Meksika

8-Yunanistan

9-Kosta Rika

10-Dominik Cumhuriyeti

11-Tayvan

12-Birleşik Arap Emirlikleri

13-Türkiye

14-İtalya

15-Malezya

16-Hırvatistan

17-Brezilya

18-Fas

19-ABD

20-İngiltere

21-Bahreyn

22-Ürdün

23-Yeni Zelanda

24-Suudi Arabistan

25-Fransa

26-Hollanda

27-Macaristan

18-Kolombiya

29-Vietnam

30 Güney Afrika

Fotoğraf: Toronto-Kanada

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler