27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Donbass operasyonu başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde “askeri bir operasyonun” başladığını duyurdu.

Putin, Rus halkına seslendiği konuşmasında, ülkesinin Ukrayna’yı “işgal etme planının olmadığını” söyledi.

“Özel bir askeri operasyon” başlattığını açıklayan Putin, Ukrayna halkının ülkeyi kimin yöneteceğini “özgürce seçebileceğini” söyledi. Putin, “Rusya’nın NATO’nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız” ifadelerini kullandı.

Donbass bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde 2 büyük patlama sesi duyuldu. Gelen bilgilere göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de büyük patlama sesleri duyuldu.

Kentteki BBC muhabiri Paul Adams’a göre, Kiev’deki ilk patlamalar sabahleyin saat 5’ten sonra duyuldu. Adams, “Dört yahut beş, uzak ve boğuk patlamaydı. Kısa süre sonra daha fazlası da geldi. En sonuncusu daha yakın geliyordu ama yine de şehir merkezinde değildi. Çıkan bir haber, havaalanının saldırı altında olabileceğini öne sürdü. Yabancı basınla ilgilenen bir hükümet yetkilisi, askeri havalimanlarının ve karargahların saldırıya uğradığını söyledi” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Twitter paylaşımında Putin’in ülkesine geniş çaplı bir işgal başlattığını söyledi.

Ülkesinin barışçıl şehirlerinin saldırı altında olduğunu belirten Kuleba, “Ukrayna kendisini savunacak ve de kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir ve durdurmalıdır. Şimdi harekete geçme zamanı” diye yazdı. Ukrayna’nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı” dedi. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği de, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri bombalanıyor” ifadelerini kullandı. Büyükelçilik, “Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz” dedi.

ABD Başkanı Biden ise, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur” dedi. BM Genel sekreteri Guterres, “Bu savaş acilen durmalı hemen. İnsanlık adına askerlerinizi geri çekin. Bu çok anlamsız bir savaş. Dünya zaten bir salgın ile uğraşmışken böyle bir savaş hemen durdurulmalı” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz ve pervasız saldırısını güçlü şekilde kınadığını açıkladı. Yazılı açıklama yapan Stoltenberg, Rusya’nın bağımsız ve egemen bir ülkeye karşı saldırganlığı seçtiğini söyledi. Rusya’nın uluslararası yasaları ihlal ettiğini belirten Stoltenberg, Ukrayna’ya saldırının Euro-Atlantik’in güvenliği için ciddi bir tehdit olduğunu ifade etti.

Putin Pazartesi günü imzaladığı kararnameyle tek yanlı şekilde Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımıştı.

Erdoğan’la görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefonda görüştü. Erdoğan, Putin’e Türkiye’nin ‘gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu’ belirtti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Erdoğan ile telefon görüşmesinde, Ukrayna hükümetinin Minsk anlaşmalarını yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle, Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanımanın ülkesi için ‘nesnel bir gereklilik’ hâlini aldığını belirtti.

Açıklamada, “Liderler, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin Rusya tarafından tanınmasıyla ilgili değerlendirmelerini birbirlerine ilettiler. Putin, Ukrayna yönetiminin saldırganlığı ve Minsk anlaşmalarını uygulamayı kesin bir biçimde reddetmesi yüzünden, bu kararı almanın nesnel bir gereklilik olduğunu belirtti” denildi.

(BBC Türkçe, Sputnik, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler