28.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Dış haberler ‘üvey evlat’

Dış haberler Türk basınında eskiden beri “üvey evlat” olarak görülür. Gazeteci Faruk Bildirici de bu tespiti doğrulayan bir çalışma yapmış ve “muhalif” olarak bilinen kanalların dış haberlere yer verme oranını incelemiş.

Bildirici’nin adını taşıyan internet sitesinde yayınladığı konuyla ilgili yazıdan bir bölüm şöyle:

Muhalif televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde dış haberlerin yok denecek kadar az olması dikkatimi çekiyordu. Emin olmak için hafta içinde rastgele seçtiğim üç akşam ekran başına oturdum; muhalif televizyon kanallarının ana haber bültenlerini izledim.

Muhalif TV kanallarını belirlerken de RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in son paylaşımına dayandım; orada hedef aldığı Flash Haber, FOX TV, Halk TV, KRT, Sözcü, Tele 1, TV 5’e sadece internet üzerinden yayın yapan Artı TV’yi ekledim.

FOX TV dışındakiler haber kanalı oldukları için gün boyu haber veriyorlar; ana haber süreleri de bir ila iki saat arasında değişiyor. Artı TV, Halk TV, Tele 1 ve KRT TV’de ana haber bültenleri her gün saat 18.00’de başlayıp 20.00 sıralarında bitiyor. FOX TV bir saat sürüyor, Sözcü TV ve TV 5’te ise haberler 19.00’da başlayıp iki saat kadar sürüyor. Flash TV’de ise haberler üç saate kadar uzuyor. İzlediğim üç gün boyunca bu kanallarda yayımlanan dış haberler şöyleydi:

1. gün

5 Haziran Pazartesi günü FOX TV, Flash TV ve KRT TV’nin bültenlerinde hiç dış haber yoktu. Sözcü TV’deki bir saatlik bültende dış dünyadan sadece “ABD’li kadın yapay zeka ile oluşturduğu Türk erkeği ile evlendi” diye kısa bir haber verildi.

TV 5’te haber bülteninin sonunda sadece ABD ile Çin arasında Pasifik’te yaşanan gerginlik kısaca haber yapıldı. Tele 1, bültenin son iki dakikasında Kırgızistan’da Cumhurbaşkanına yönelik darbe girişimi ve Polonya’da yüzbinlerin katıldığı protesto eylemini özetleyip geçti. Halk TV’de de son üç dakika içinde Kırgızistan’da darbe girişimi, Polonya’daki protesto yürüyüşü ve Afganistan’da 80 kız öğrencinin zehirlenmesi kısaca aktarıldı.

Dış haberleri ayrıntılı olarak veren tek muhalif TV kanalı Artı TV’ydi. Bu kanalda İran’ın Riyad büyükelçiliğinin açılması, Haiti’de sel felaketi, Pasifik’te Çin gemilerinin ABD gemilerine tehlikeli manevraları, Polonya’da yüzbinlerin katıldığı protesto eylemi ve Yunanistan’da seçim kampanyası haberleri yayımlandı.

Türkiye’deki muhalif kanallar ilgi göstermese de aslında o gün dünya medyasının gündeminde Hindistan’da 288 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazası da vardı.

2. gün

7 Haziran Çarşamba günü KRT TV’de diğer ülkelerden hiç haber yoktu. FOX TV ve Halk TV sadece Fransa’daki emeklilik yaşıyla ilgili protesto eylemlerini haber yaptı. TV 5, Fransa’daki eylemin yanı sıra Ukrayna’da bir barajın vurulmasını aktardı. Tele 1, Fransa ve Ukrayna’ya ilaveten Kanada’daki orman yangınlarını haberleştirdi.

Flash Haber, sadece Türk askerinin Kosova’da nasıl karşılandığını, Sözcü TV ise Fransız futbolcu Benzema’nın S. Arabistan’a gidişini yayımladı.

Yine en çok dış haber yayımlayan kanal, Artı TV’ydi. Ukrayna’da barajın vurulması, İran’ın yeni füze tanıtımı, Papa’nın hastaneye kaldırılması, uzay çöplüğüne karşı ahşap uydu projesi, İngiltere’de zayıflama iğnesine onay hazırlığı haberlerini yayımladılar.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikUykusuzluk ve şişmanlık
Sonraki İçerikMutlu bir yaşam…
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler