27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Dengeleri değiştirir mi?

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere iki buçuk aydan az bir süre kala siyasi partilerin adayları belli oluyor.

Gözlerin çevrildiği kent olan İstanbul’da CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Murat Kurum arasında geçmesi beklenen yarışa İYİ Parti’nin adayı Buğra Kavuncu da dahil olurken DEM Parti’den Başak Demirtaş’ın olası adaylığının ise seçimde tüm dengeleri değiştirebileceği yorumları yapılıyor.

Yedi yıldır Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın Artı Gerçek’ten İrfan Aktan’a İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığına ilişkin yaptığı “Halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” açıklaması siyasetin de gündemini değiştirdi.

Bu açıklama sonrası CHP’de gözler DEM Parti’nin kararına çevrildi. DEM Parti’ye de sürpriz olduğu belirtilen Başak Demirtaş’ın bu açıklamasının parti kurullarında değerlendirileceği ifade ediliyor. DEM Parti’nin Başak Demirtaş’ın adaylığına şu aşamada sıcak bakmadığı kaydediliyor. Ancak DEM Parti kurmayları, “Eğer İstanbul’da aday çıkarılacaksa artık Başak Demirtaş dışında aday çıkarılırsa seçmenimizden tepki çeker” yorumu yapıyor.

Her ne kadar CHP’de yöneticiler konuya dair değerlendirme yapmaktan kaçınsa da Başak Demirtaş’ın aday olması halinde, seçimlerin dengesini değiştireceğine ve sonuçlara etki edeceğine dair bir görüş var. Üst düzey bir CHP kurmayı, “Bize ‘Başak Demirtaş aday olsun ister misiniz?’ diye sorarsanız, yanıtımız ‘hayır’ olur. Elbette aday olmasını istemeyiz” yorumu yapıyor. CHP kurmayları, DEM Partinin alacağı kararın beklenmesi gerektiğini de vurguluyor.

CHP lideri Özgür Özel’in DEM Parti eş başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile geçen haftalarda yaptığı görüşmelerden sonra CHP ile DEM Parti arasında bazı temaslar oldu. Ancak bu temaslarda isimler üzerinden bir değerlendirme yapılmadığı, Adana ve Mersin ile ilgili seçmen profiline dair değerlendirmelerin ele alındığı kaydediliyor.

Siyasal İletişim Uzmanı Eren Aksoyoğlu, Başak Demirtaş’ın İstanbul’dan aday olması halinde, seçimde dengelerin değişebileceğini belirtiyor. DW Türkçe’ye konuşan Aksoyoğlu, “CHP yönetimince bu planlanmamış, öngörülememiş bir durumdu. Başak Demirtaş’ın varlığı Selahattin Demirtaş’ın bütün Kürt kamuoyundaki karşılığı nedeniyle ciddi şekilde dengeleri değiştirecek bir durum. Özellikle kadro anlamında CHP Genel Merkezinin Kürt hareketi ile temas edecek bir alanı bulamamış olması veya kadroyu geliştirememiş olması durumu var” yorumu yapıyor.

Başak Demirtaş’ın çıkarılabilecek en güçlü aday olduğunu da vurgulayan Aksoyoğlu, “Demirtaş soy ismi nedeniyle Başak Demirtaş’ın varlığı Selahattin Demirtaş’ı karşıladığını da söylemek mümkün. Selahattin Demirtaş’ın oyunun hâlâ içerisinde olduğunu gösteren bir hamle olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Demirtaş’ın DEM Parti içerisinde daha doğrusu Kürt hareketi içerisindeki rahatsızlıklarını da ifade eden bir hamle oldu” görüşünü dile getiriyor.

(DW Türkçe)

Fotoğraf: Başak Demirtaş X hesabı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler