19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Bunları biliyor musunuz?

Kesik şeklindeki yaralarda yaranın düz değil de dalga şeklinde (girintili çıkıntılı) olması daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Kepler-442b isimli ötegezegen, şu ana kadar Güneş sisteminin dışında keşfedilen gezegenler arasında yaşama en elverişli gök cismi.

Vücut kütlesindeki %1’lik azalma beyin yaşlanmasını 9 ay geciktiriyor. Yani kilo vermek beyin yaşlanmasını yavaşlatıyor.

Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan olan mavi balinaların yavruları günde 190 litre süt tüketebilir. Yavru mavi balinalar bu süreçte günde yaklaşık 90 kilogram alabilir.

Dünyanın en büyük kurbağa türü olan Goliath kurbağalarının (bilimsel adıyla Conraua goliath) boyu 32 santimetreye, kütlesi 3,250 kilograma ulaşabilir.

Siyam kedilerinin kulak, burun, pati, kuyruk gibi vücutlarının görece daha soğuk kısımları koyu kahverengi tüylerle kaplıyken, daha sıcak olan gövdelerindeki tüyler krem rengindedir. Bu durumun nedeni, Siyam kedilerinde bulunan ve mutasyon geçirmiş olan tirozinaz isimli protein.

Yer bilimcilere göre dünya üzerinde en fazla 10 büyüklüğünde bir deprem olabilir.

Hacimsel olarak dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Baykal Gölü, yerin yüzeyinde bulunan sıvı hâldeki tatlı suyun yaklaşık %20’sini barındırıyor.

Acil müdahale ekiplerinin yararlıların vücut sıcaklıklarını korumak amacıyla kullandıkları termal battaniyeler, ilk defa NASA tarafından 1964’te uzay araçlarının ısı yalıtımını sağlamak amacıyla geliştirildi.

İnsanların yaklaşık %12’sinin rüyaları siyah-beyaz renklerdedir. Televizyonların siyah-beyaz olduğu 1900’lü yılların başında ise bu oran %70’ler civarındaydı.

Ay’ın yüzeyini kaplayan toz parçacıklarının kenarları keskin olduğundan Ay’ın yüzeyinde görev yapan astronotlarda nezleye benzeyen belirtilere neden olabilir.

Uzay kıyafeti olmayan bir insan uzayda ancak 15 saniye hayatta kalabilir. Uzayda vakum ortamı, yüksek enerjili radyasyon, oksijensiz ortam, çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklar gibi farklı zorlayıcı koşullar olsa da bu durumun temel nedeni boğulma.

Orman havası almak, bir bağışıklık hücresi tür olan doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırarak vücudu kansere karşı koruyor.

Dünyanın en sıcak yeri, ABD’deki Ölüm Vadisi’dir. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) verilerine göre, bugüne kadar yeryüzünde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı değeri 10 Temmuz 1913’te ABD’nin California eyaletinde bulunan Ölüm Vadisi’nde 56,7 ºC olarak kayıtlara geçti.

​Köpek balıklarında kemik bulunmaz. Köpek balıklarının iskeletleri kıkırdak yapıdadır.

Algıladığımız her olay aslında daha önce gerçekleşmiştir. Çünkü beynimiz bir olayı gerçekleştikten yaklaşık 80 milisaniye sonra algılar.

Bir kâğıdı yedi defadan fazla katlamanın mümkün olmadığını duymuşsunuzdur. Kalınlığı 0.01 mm olan bir fotokopi kağıdını 27 defa katlayabilseydik kalınlığı Everest’i aşardı. Çünkü kağıt bir defa katlandığında kalınlığı iki defa, iki defa katlandığında kalınlığı dört katına çıkar.

(bilimgenc.tubitak.gov.tr)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler