19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Brittney Griner: En iyinin en iyisi

Rusya’da ‘yasa dışı esrar bulundurmak’ ve ‘ülkeye esrar ile doldurulmuş elektronik sigara kartuşu sokmakla’ yargılanarak 9 yıllık hapis cezasına çarptırılan ABD’li Brittney Griner bazılarınca tüm zamanların en iyi kadın basketbolcusu kabul ediliyor.

Karar duruşmasında Griner, “Dürüst bir hata yaptım. Herhangi bir suç işlemek için plan yapmadım. Umarım kararınız hayatımı tamamen bitirmez” dedi. Griner’ın avukatları, onun basketboldaki başarısını referans göstererek mahkemenin daha hafif bir karar vermesini istedi.

Avukat Maria Blagovolina, “Hızlı koşuda Usain Bolt, Formula 1’de Michael Schumacher, kadın basketbolunda da Brittney Griner var” dedi. Blagovolina aynı zamanda Griner’ın esrar dolu kartuşu çantasına yanlışılkla koyduğunu ve esrarı ABD’nin Arizona eyaletinde sadece tıbbi amaçlı kullandığını savundu.

ABD’li basketbolcunun nerede ve hangi koşullarda tutulduğu hakkında çok az şey biliniyor. Tass Haber Ajansı Griner’ın daha önce hüküm giymemiş iki diğer iki kadınla aynı hücreyi paylaştığını ve yatağının kendisi için kısa kaldığını bildirdi.

Şubat ayında Moskova’da kaybolan 31 yaşındaki Griner, Rus takımı UMMC Ekaterinburg’da bir sezon daha oynamak için Rusya’ya gitmişti.

Griner’ın Moskova dışındaki Şeremetyevo Havalimanı’nda çekilen güvenlik kamerası görüntülerinde, küçük ve siyah bir valizle güvenlikten geçerken görülüyordu.

Daha sonra Griner’ın gözaltına alındığı anlaşıldı. Hayranları, Griner’a ilgi gösterilmemesine tepki gösterdi.

Bazı spor yorumcularının “tüm zamanların en iyi kadın basketbolcusu” olarak kabul ettiği oyuncu için destek kampanyası başlatıldı.

Bazı uzmanlar, erkek oyunculara kıyasla Griner’a az ilgi gösterilmesinin, profesyonel sporlarda uzun süredir devam eden cinsiyet eşitsizliğinin dışavurumu olduğunu savundu.

Amerikan Ulusal Kadın Basketbol Ligi (WNBA) ve Griner hakkında bir kitap yazan Tamryn Spruill, “Eğer onun yerine aynı derecede yetenekli bir NBA [profesyonel erkekler ligi] oyuncusu olsaydı bu haber sadece tüm spor sayfalarının değil dünyadaki tüm medya sayfalarının ön kapağında olurdu” dedi.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nde profesör ve spor yazarı olan Melissa Isaacson, Brittney Griner’ın “en iyinin en iyisi” olduğunu söyledi:

“O, yaptığı sporun her yönüyle Tom Brady’si. Onun dünyadaki en iyi sporculardan biri olduğunu tartışmak yanlış olmayacaktır.”

 

Kimdir?

Griner, ABD’de Texas eyaletinin Houston kentinde doğdu ve Baylor Üniversitesi’nden basketbol bursu kazandı. Üniversite takımını şampiyonluğa taşıdı. WNBA’nin en önemli oyuncularından biri.

Griner bugüne kadar bir üniversite şampiyonluğu, WNBA ve Euroleague şampiyonlukları ile bir Olimpiyat altın madalyası kazanarak çok az sporcunun kazanabildiği başarılar elde etti. Ve eşsiz smaç yeteneğiyle ünlü.

Saha dışında da henüz 22 yaşında, profesyonel spora başladığı sıralarda eşcinsel kimliğini kamuoyuna açıklamasıyla bir öncü olarak görülüyor.

Griner, aynı yıl WNBA’de birinci sıradan seçmelere katılan ve kısa bir süre sonra Nike tarafından tanıtılan ilk açık eşcinsel sporcu oldu.

Spruill, “Grinner’dan önce ligde ‘eşcinsel deme’ gibi bir sansür vardı. Ve o sadece ‘boş ver, ben buyum’ der gibiydi.”

Griner’ın takım arkadaşı Diana Taurasi, “Griner hep bir öncü olmuştur” dedi.

Yıldız oyuncu 2014’ten beri ABD sezonu dışındaki zamanlarında, Rusya’nın EuroLeague’deki temsilcilerinden UMMC Ekaterinburg’da oynuyordu

WNBA oyuncuları Rusya’da ABD’dekinden yaklaşık beş kat fazla para kazanıyor.

Yazar Tamryn Spruil, “Onun yerinde Steph Curry veya LeBron James gibi bir erkek bir oyuncu olsaydı Rusya’da olması gerekmezdi çünkü yeterince para kazanıyor olurdu” dedi.

ABD’de NBA’deki ortalama maaş, ortalama WNBA maaşlarının 200 katından fazla.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından EuroLeague tüm Rus takımlarının üyeliklerini askıya aldı. ABD ve WNBA yetkilileri, oyuncularını geri çağırmaya başladı.

Ancak Rusya’ya 17 Şubat’ta giriş yaptığı düşünülen Brittney Griner için artık çok geçti.

Rusya Federal Gümrük Servisi, bir basın açıklamasında, havalimanındaki bir arama köpeğinin, yetkilileri bir Amerikan basketbol oyuncusunun bagajını aramaya yönlendirdiğini ve sporcunun valizinde esrar yağı içeren elektronik sigara kartuşları bulunduğunu söylemişti. Rus haber ajansı olan TASS, oyuncunun Griner olduğunu aktarmıştı.

Rus makamları, Griner’ın Şubat ayında havaalanında durdurulduğunu açıklamalarına rağmen, tutukluluğu Mart ayının üçüncü haftasında teyit edildi. Nerede ve hangi koşullar altında tutulduğu kamuoyuna açıklanmadı.

ABD’li yetkililer ve Brittney Griner’ın temsilcileri onu eve getirmek için çalıştıklarını söylemek dışında çoğunlukla sessiz kaldılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen hafta Amerikalı yetkililerin Griner’a yardım etmek için “ellerinden gelen her şeyi yaptığını” söyledi ve ekledi:

“Bu noktada gizlilikle ilgili hususlar göz önüne alındığında söyleyebileceğim çok az şey var.”

Griner’ın menajeri Lindsay Colas ise oyuncu ve avukatıyla Rusya’da “yakın temas halinde” olduğunu söyledi ancak daha fazla yorum yapmadı.

Griner’ın tutuklanmasının Rusya’nın Ukrayna’nın işgaliyle bağlantılı olduğuna dair bir kanıt olmasa da, bazı Amerikalı yetkililer ABD-Rusya ilişkilerindeki gerilimin Griner’ın güvenliğini tehlikeye atabileceğini belirtmişti.

Bazıları, sessizliğin Rusya ile müzakereler sırasında tartışmaları körüklemekten kaçınmak amacıyla kasıtlı olabileceğini düşünüyor.

Spruill, Amerikan futbolunun efsanevi ismi Tom Brady’nin defalarca haberleştirilen emekliliği, Novak Djokovic’in Avustralya’da yaptığı dilden dile yayılan Covid açıklamaları veya Aaron Rodger’ın aşı durumu gibi konularla medyada erkek oyunculara Brittney Griner’dan çok daha fazla yer ayrıldığına dikkat çekiyor.

Spruill’in başlattığı ve ABD hükümetinin Griner’ın ülkeye güvenli dönüşüne öncelik vererek ona “normal bir spor ikonu” gibi muamele etmesini talep eden çevrimiçi bir dilekçeyi yaklaşık 60 bin taraftar imzaladı.

Spor yazarı Spruill, “Hakkında kesinlikle yeterli haber yapılmadı. Bu durumu yaygın medyanın seçimi olduğu dışında yorumlamak benim için zor” dedi.

Griner’ın partneri Cherelle Instagram’da üzücü bekleyişini anlattığı bir paylaşımda şunları yazmıştı:

“İnsanlar ‘Kendini meşgul tut’ diyor. Yine de, bu dünyada hiçbirimizi senin için endişelenmekten alıkoyacak bir iş yok. Yüreğim, yüreğimiz sensiz geçen her gün biraz daha yanıyor. Bu acıyı ifade edecek kelime yok. Canım yanıyor, canımız yanıyor.”

(BBC Türkçe)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler