31.3 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Bir of çekmek

Yoktur.

Doğumun bir anlamı yoktur.

O sadece doğmaktır ve doğan bebek anne ve babasından azade olarak insanlaşma sürecini, kendi süreci içinde debelenecektir ve sonuçta ya ömür tüketecektir ya da kendi hayatını yaşamayacaktır.

İnsan ile diğer canlı türleri arasındaki önemli bir fark da diğer bütün canlıların verili olan, kendinden öncekilerden çok da farklı olmayan bir ömrü tabiat kurallarına tamamen bağlı olarak tamamlıyor olmalarına karşın insan yavrusunun kendi macerasını kendine özgü bir şekilde yaşayabilmesinin mümkün olmasıdır. Bunu hakkını vererek başaramayanların hayatları da bir diğerinin hayatı ile aynı değildir.

Tarih doğumundan ölümüne kadar aynı hayatı yaşayan ya da tıpkı ömrü tüketen iki insan görmemiştir, görmeyecektir de. Yapay zeka bile bunu başaramayacaktır.

Batı kaynaklı çeşitli akımlar, çeşitli izmler ve göklere çıkarılarak eşsiz felsefeciler olarak gözümüze sokulan, okullarda aklımızı iğdiş etmekten başka hiçbir fonksiyonu olmayan isimler vardır ki bunlar bizim biz olmamızı engellemek için vardırlar.

2023 yılında sıfır yılından bin yıllar önce yaşamış olan Aristo ya da Platon sözleri ile dünyayı yorumlamaya çalışmak neyin nesi olabilir?

Dört bin yıl önce söylenen bir sözle hayatı yorumlamaya çalışmak ne kadar acıklı ve gülünç bir durum ise varoluşçuluk adı ile bilinen kategorize etme yöntemi ile acaba ben yaşıyor muyum, benim var oluşumun bir anlamı var mı, ben o anlamın gereğini yerine getirebiliyor muyum, ah getiremiyorsam yazık ediyorum kendime haline düşmek, evet yapay zekaya esir olmaktır.

Sıkı durun.

İlk yapay zeka okul adı altında yeni nesilleri de eski nesiller gibi düşünmeye ve davranmaya zorlamak değil midir?

Dostlar kızacak biliyorum amma velâkin, yazmak boyun borcudur.

İnsanı çevresi belirliyorsa, buna bir dindarın hatta bir yobazın kendi tanrısına ve o tanrının dediği iddia edilen sözlere inanmaktan beş beter bir inançla inananlar niye birbirlerinden çok farklı insanlar oldular, oluyorlar, olacaklar?

İnsanı daha çok kendi gayreti belirler ve yaşamın anlamı insanın gayreti ile ortaya çıkar ve özgüldür, özgüdür, kişiseldir yaşamak da ve yaşamın anlamı çoğu zaman da bilinmezdir hatta yaşayan tarafından bile.

Zor anlaşılır ve hatta çoğu zaman anlaşılmaz yazdığımı söyleyen çoktur ve ne yazık ki yazdıklarımı anlaşılmaz ve hatta anlamsız bulanların kolay, hem de çok kolay anladıkları nutuklar ve karalamalar neticesinde bu gün bu halde KKTC ve Türkiye.

Solun peygamberlerinden biri (buralı değil, evrensel bir peygamber) SOYUT GERÇEK diye bir şey yoktur diye buyurmuştu.

O halde matematik nedir, müzik nedir ve nedir ses, şiir nedir?

Bir of çekince dağları yıkan güç kimin, hangi gücüdür?

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

Cumhur Deliceırmak
1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler