5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Beatles’ın kısa hikâyesi

John Lennon Mart 1957’de, Quarry Bank okulundan arkadaşlarıyla bir müzik grubu kurdu. Temmuz ayında Lennon’la tanışan Paul McCartney, kısa süre sonra gruba ritim gitarcı olarak katıldı. Şubat 1958’de McCartney arkadaşı George Harrison’ı grubu izlemeye davet etti. Ağustos 1960’ta grup The Beatles adını aldı.

Bugün bildiğimiz şekliyle The Beatles’ın hikayesi 1962’de başlıyor. Menajerliğini Brian Epstein’ın yaptığı grup Mayıs ayında EMI’ye ait Parlophone şirketiyle anlaştı. George Martin’in prodüktörlüğünü yaptığı ilk kayıt Londra’da, 6 Haziran 1962’de şirketin Abbey Road stüdyolarında yapıldı. Ağustos ortasında baterist Pete Best ayrıldı, yerine Ringo Starr geldi. İlk single plakları “Love Me Do” 5 Ekim’de piyasaya çıktı. Plak Perakendecileri listesinde 17. sıraya kadar yükseldi.

Grubun ilk albümü Please, Please Me, Mart 1963’te piyasaya çıktı. İngiltere’nin en önemli dört müzik listesinde bir numara oldu. Plak Perakendecileri listesinde 30 hafta ilk sırada kaldı. Dördüncü single’ları “She Loves You” bir aydan kısa bir süre içinde 750 bin adet sattı. Şubat ayında The Beatles ilk İngiltere turuna çıktı. “Beatlemania” fenomeni başladı. Kasım ayında ikinci albümleri With The Beatles’ı çıkardılar. Bir haftada yarım milyon adet sattı. 21 hafta boyunca zirvede kalan albüm, 40 hafta listelerden silinmedi.

The Beatles Şubat ayında ilk defa ABD’ye gitti. İki gün sonra televizyonda The Ed Sullivan Şov’a çıktılar. 23 milyon hanede 73 milyon Amerikalı, yani ülke nüfusunun %34’ü onları izledi. Mart-Nisan 1964’te grup üyeleri kendilerini canlandırdıkları A Hard Day’s Night komedi filminde rol aldı. Filme eşlik eden parçalardan oluşan aynı adlı albüm 10 Haziran 1964’te piyasaya sürüldü. Dördüncü stüdyo albümleri Beatles for Sale ise 4 Aralık 1964’te Parlophone şirketinden, George Martin’in prodüktörlüğünde çıktı.

Haziran 1965’te Kraliçe 2. Elizabeth grubun tüm üyelerine Britanya İmparatorluğu Nişanı verdi. The Beatles’ın ikinci filmi Help! Temmuz’da çıktı. Filmin aynı adı taşıyan albümünde yer alan “Yesterday” parçası bugün hala popüler; 2.200’den fazla yorumu yapıldı. Aralık ayında Beatles altıncı stüdyo albümleri Rubber Soul’u yayınladı. Albüm eleştirmenlerce grubun müziğinin olgunlaşması yolunda ciddi bir adım olarak nitelendi. Harrison’ın “Norwegian Wood (This Bird Has Flown)” parçasında sitar (bir çeşit saz) kullanması, pop müziğin geleneksel kalıplarından uzaklaşma çabalarına bir yenisini ekledi.

 

 

Amerikan dergisi Datebook, Lennon’ın şu tartışmalı sözlerini yayınladı: “Biz artık İsa’dan daha popüleriz. Hangisi daha önce yok olur, Rock’n’Roll mu, Hristiyanlık mı bilemem. İsa iyiydi de havarileri aptal ve sıradandı.” Bu sözler ABD’de başlayıp, diğer ülkelere de yayılan protestolara neden oldu. Beatles karşıtı gösteriler düzenlendi, radyolar müziklerini yasakladı, albümleri yakıldı. Grup Ağustos ayında Revolver’i yayınladı. Son ticari konserlerini San Francisco’daki Candlestick Park’ta verdiler. Dört yıl içinde dünya çapında verdikleri konser sayısı ise 1.400.

Grubun sekizinci stüdyo albümü “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, Haziran 1967’de çıktı. Rolling Stone dergisi, hakkında “gelmiş geçmiş en önemli rock & roll albümü” diye yazdı. The Beatles 25 Haziran 1967’de “All You Need Is Love” parçasını ilk canlı uluslararası televizyon işbirliği Our World’de seslendirdi; yayını 26 ülkeden 400 milyon kişi izledi. Şarkıyı BBC sipariş etmişti. Aralık 1967’de, TV için hazırlanan ancak o tarihte henüz yayınlanmamış olan Magical Mystery Tour’un albümü İngiltere’de piyasaya çıktı.

Animasyon Yellow Submarine filminde grup üyeleri çizgi kahramanlar olarak yer aldı. Haziran 1968’de yayınlanan bu filmin müziği, mizahı ve yenilikçi görsel tarzı eleştirmenlerin takdirini topladı. Ancak 11 parçadan oluşan albümü, yedi ay sonra çıkabildi. The Beatles adını verdikleri dokuzuncu stüdyo albümü Kasım 1968’de çıktı. Kapağında neredeyse hiçbir şey yer almadığı için Beyaz Albüm diye de anılan bu çalışma, o yılın başlarında Maharishi Mahesh Yogi’yi Hindistan’da ziyaret ettikten sonra hazırlandı.

“Abbey Road”, Beatles’ın 11. stüdyo albümü oldu. 26 Eylül’de yayınlandı. Üç ayda dört milyon adet satan albüm, 17 hafta boyunca İngiltere’deki listelerde bir numara oldu. Bundan altı gün önce, 20 Eylül’de Lennon gruptan ayrılma kararını diğer üyelere bildirdi ancak kamuoyuna açıklamamayı kabul etti. The Beatles’ın son canlı performansı, 30 Ocak 1969’da, plak şirketlerinin sahibi Apple Corps’un Londra’daki binasının çatısında yapıldı. 20 Ağustos 1969’da grubun dört üyesi son kez birlikte stüdyoya girerek “I Want You (She’s So Heavy)” parçası üzerinde çalıştı.

8 Mayıs 1970’te son stüdyo albümü Let It Be yayınlandı. Bundan kısa süre önce grup, dağılma kararını duyurdu. Aynı ay piyasaya çıkan Let It Be belgeseli, aynı yıl en iyi orijinal film müziği dalında Oscar kazandı. Paul McCartney grup üyelerini birbirine bağlayan sözleşmenin feshi için 31 Aralık 1970’te mahkemeye başvurdu. Davalar grubun dağılmasından sonra uzun süre devam etti ve 9 Ocak 1975’e kadar resmiyet kazanmadı.

John Lennon 8 Aralık 1980’de, New York’ta yaşadığı apartmanın önünde Mark David Chapman tarafından vuruldu. 1995 ve 1996’da belgeselleri, üç çifte albümü ve grubun tarihçesini anlatan bir kitabı içeren The Beatles Antolojisi yayınlandı. Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr da bu projeye katkıda bulundular. Harrison 2001’de akciğer kanserinden öldü.

(BBC Türkçe)

Benzer yazılar:

https://medyagunlugu.com/haber/genesis-ve-ben-48438?fbclid=IwAR3TS5IVSeosEWyDo6UdO38FZ64Eh3n4WL59aDp-8V2Bgs7wL5vHgoetsDA

https://medyagunlugu.com/haber/efsane-bir-topluluk-52637

https://medyagunlugu.com/haber/queen-hakkinda-az-bilinenler-52489

https://medyagunlugu.com/haber/ilginc-album-kapaklari-52533

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler