24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Bayraktar sıradan bir SİHA’

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, eski Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Ukrayna’nın da kullandığı Türk Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’nı (SİHA) “sıradan” olarak niteledi.

Rus gazetecilere açıklamalar yapan Medvedev, ellerinde en modern ve güçlü silah teknolojisinin bulunduğunu söyledi. SİHA’lar konusuna da değinen Medvedev, “Tüm yabancı ürünlerin ideal olduğunu düşünmek doğru değil. Örneğin, hakkında çok konuşulan Bayraktar… Gerçekten sıradan olduğu ortaya çıktı. Çok harika bir şey olduğunu söylemek mümkün değil” dedi.

Medvedev ayrıca, Rus savunma sanayi tarafından üretilen “Cube”, “Lancet” ve diğer silahlardan övgüyle söz etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, 2021 yılının sonlarında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türk Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanmasının Donbas bölgesindeki ihtilafın çözülmesini amaçlayan Minsk Anlaşması’na aykırı olduğunu söylemişti.

Rossiya-1 kanalının Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin’in sorularını yanıtlayan Putin, Avrupa’nın Bayraktar saldırılarına ses çıkarmadığını, ABD’nin ise desteklediğini vurgulayarak, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Bayraktar’ları kullandıklarını keyifle duyuruyor. İnsansız da olsa bu araçlar, çatışma bölgesinde kullanılıyor, bu Minsk Anlaşması ve müteakip anlaşmalar tarafından kesinlikle yasaklanmıştır” dedi.

Bu açıklamadan birkaç gün sonra Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde Rus tarafının Bayraktar TB2 SİHA’lar konusunu gündeme getirdiğini duyurdu. Kremlin açıklamasında, “Rusya Devlet Başkanı, Kiev’in Minsk anlaşmalarını bozmayı amaçlayan yıkıcı bir çizgiye devam ettiği gerçeğine dikkat çekti. Bu, Bayraktar SİHA’ların kullanımı da dahil olmak üzere, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin çatışma bölgesindeki kışkırtıcı faaliyeti ile kanıtlanmıştır” denildi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler