24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Batı iki halkı birbirine düşürdü’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın Hollywood’u sayılan devlet sinema stüdyoları Mosfilm’in genel müdürü ünlü yönetmen Karen Şahnazarov, Batı’nın Rusya ve Ukrayna halklarını birbirine düşürmeyi başardığını söyledi.

Rus ulusal TV Tsentr televizyon kanalına konuk olan Şahnazarov, “Batı, Rusya ve Ukrayna halkları arasındaki çatışmanın daha da devam etmesini istiyor. Bu kanlı ihtilafın uzun süre devam etmesi öncelikle Amerika’nın ekmeğine yağ sürüyor. Amerika bunun uzun sürmesi için elinden gelen her şeyi yapacak. Ukrayna yönetimi tamamen ABD’nin kontrolünde. Bu yüzden görüşmelerden yana değiller” dedi.

Bu olayların Rusya için sorun oluşturduğunu savunan ünlü yönetmen şu eleştirilerde bulundu:

“Öncelikle Ukrayna ordusunun mevcut durumuyla ilgili gereken değerlendirmelerin yapılmadığına inanıyorum. Ukrayna toplumunun dayanışma sağlayacağı konusunda da değerlendirmeler yapılmadı. Ukrayna’da neleri hedefliyoruz diye bu konuda henüz fazla netlik söz konusu değil. Batı’yı tam olarak değerlendirmiyoruz. Ben her zaman Batı’nın ve özellikle ABD’nin krizin içinde olduğunu söylüyorum ve bir çöküşün gerçekleşeceğine inanıyorum. Fakat bugün Batı önemli güce ve muazzam deneyime sahip. Bunları göz önünde bulundurmamız lazım.”  

Şahnazarov, “Batı gerekirse kurban vermeye de hazır. Bana göre, Ukrayna olayları Batı ile Doğu arasında son çatışma olabilir. Eğer Batı kazanırsa varlığını sürdürmeye devam edecek. Yok şayet kaybederse, bu durumda Batı, eski gücünü kaybetmeye başlayacak.  Aynı zamanda Ukrayna olayı, Rusya’ya yönelik uzun zamandır devam eden bir baskının devamı niteliğinde. Rusya bu baskıya son vermeyi amaçlıyor. Batı ise merhametsiz” dedi.

Ukrayna’nın uzun zamandır olası bir savaşa hazırlandığına da dikkat çeken ünlü Rus yönetmen, “ABD bizi Ukrayna ile ihtilafa çekmeye çalışıyordu. Anlaşılan onlar bizi tuzağa düşürdü. Bunu itiraf etmek lazım. Dolayısıyla bizim bu konuyu ciddiye almamız lazım. Bu mücadeleyi kazanmamız lazım. Bir ulus olarak kazanmamız gerekir. Tekrar ediyorum: Bu son ve kader belirleyecek önemli mücadele. Olmak veya olmamak” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın ayrı bir millet olduğuna da işaret eden Şahnazarov, “Ukrayna ile aynı halkız diye ortada kendini aldatma durumu var. Ukrayna halkının ezici çoğunluğun bundan hoşlanacağını düşünmüyorum.  Çarlık döneminde de Ukrayna halkı ve dilini tanımak istemiyorlardı. Bolşevikler ise Ukrayna halkını bir halk olarak tanıdı ve Sovyetler içinde küçük bir devlet oluşturulmasına izin verdi. Devrim yıllarında da Ukrayna’da çeşitli milliyetçi gruplar vardı. Fakat Bolşevikler söz konusu adımlarla Ukrayna halkını yanlarına çekmeyi başardı ve kazançlı çıktı. Bugün biz diyoruz ki Rusları kurtarıyoruz. Fakat Ukrayna’da sadece Ruslar yaşamıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi biz Ukrayna’yı işgal etmeyi planlamıyoruz.” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı ihanette bulunduğunu da savunan Rus yönetmen, “Ukrayna halkı da bu yaşananlardan sorumlu. 1991 yılında büyük bir devlet olarak bağımsızlığını kazanan Ukrayna halkı, Rusya’ya ihanet etti. 300 yıl boyunca aynı devlet çatısında yaşadığı Rusya’ya ihanet edildi. Çünkü tarafsız kalmak ve Rusya ile dostluk ilişkileri kurmak yerine sadece Batı yanlısı olmakla değil, Batı’nın Rusya’nın kalbini hedef alan planlarında merkez durumuna geldi. Bunun adı ihanettir! Bunları yapan iktidar oy veren Ukrayna halkının da sorumluluğu var” diye konuştu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler