19.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Başkurdistan’da Türkiye ilgisi

Fuad Safarov, Ufa

Rusya Federasyonu’na bağlı bir cumhuriyet olan Başkurdistan’ın (Başkortostan) Türkiye ile ekonomik ilişkileri son yıllarda dikkat çekici şekilde gelişmeye başladı.

Başkurdistan Cumhuriyeti Dış Ekonomik İlişkiler ve Kongre Faaliyetleri Bakanı Margarita Bolıçeva, “Türkiye bizim için önemli bir ülke. Yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 68,5, ithalatımız da yüzde 5,6 arttı. Bu yılın 6 aylık sonuçlarına göre Türkiye Başkurdistan’ın en çok ihracat yaptığı 10 ülke arasına girdi” dedii.

Cumhuriyetin yabancı ülkelerle ekonomik ilişkilerini geliştirme çabası çerçevesinde başkent Ufa’da 1. Uluslararası Ulaştırma ve İnşaat Kongresi düzenlendi. Başkurdistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yapılan etkinlik, Rusya Ulaştırma ve İnşaat bakanlıkları tarafından da desteklendi. Uluslararası etkinlikte, çeşitli formatlarda toplantı, oturum, sergi, yarışma ve zirveler düzenlendi.

Başkurdistan Başbakanı Andrey Nazarov kongreye Türkiye, Özbekistan, Kazakistan ve İran’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden binlerce kişinin katıldığını, toplam 11 anlaşma imzalandığını söyledi. Nazarov, “Bu büyük ticari uluslararası endüstri etkinliği her yıl düzenleme konusunda gelenek oluşturmamız önemli. Bu, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde yeni bölgeler arasında ve federal projelerin uygulanmasına bir ivme kazandıracak” dedi.

Etkinlikte, Başkurdistan Cumhuriyeti lideri Radiy Habirov ve Belarus Başbakanı Roman Golovçenko’nun katılımıyla Ufa’da Minsk Otomobil Fabrikası’nın (MAZ) yeni bir bayi merkezinin açılışı yapıldı. Taraflar, “Ufimskiy” sanayi bölgesinde Belarus şirketi tarafından tahılın hasat sonrası işlenmesi için makine ve teçhizat üretimi ile ilgili fabrikanın inşaatı için anlaşma da imzaladı. Ana oturumda konuşan Habirov, Belarus heyetine, uluslararası kongrenin ortaklık desteği için teşekkür ederek, “Belarus bizim için stratejik bir ortak, güvenilir ve sorumlu ülke. Umarım forumumuz geleneksel olur ve inşaat ve ulaşım alanındaki en iyi başarıları paylaşma fırsatı buluruz” dedi.

Etkinlikte konuşan Rusya İnşaat Bakanı İrek Fayzullin, sektördeki mevcut durum, destek önlemleri, federal programlar hakkında bilgiler verdi. Fayzullin, “Batı’nın yaptırımları bir dereceye kadar tüm programlarımızı düzeltir. Bu büyük ölçüde ithal ikamesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler ve Kongre Faaliyetleri Bakanı Bolıçeva da Medya Günlüğü’ne, 1. Uluslararası Ulaştırma ve İnşaat Kongresi’nin benzersiz bir uluslararası iş etkinliği haline geldiğini söyledi.. Bolıçeva, “Formun konukları ve katılımcıları, buradaki potansiyeli çok takdir etti. Her yıl düzenlenecek kongremizin global iş dünyası etkinlikleri takviminde en üst sıralarda yer alacağına inanıyoruz” dedi.

İdil Nehri ile Ural Dağları arasında yer alan Başkurdistan’ın yaklaşık dört milyonluk nüfusunun 1.5 milyonunu Başkurt Türkleri oluşturuyor.

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,276TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler