27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Basın Konseyi 35. yaşını kutladı

Basın Konseyi’nin 35’inci kuruluş yıldönümü Caddebostan’daki Büyük Kulüp’te düzenlenen geceyle kutlandı. TBMM’nin önceki başkanlarından, uzun yıllar Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nda okuyucu temsilcisi olarak görev yapan Hüsamettin Cindoruk’a ‘Onur Ödülü’nün de verildiği kutlamaya, başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere siyasi partilerin temsilcileri, milletvekilleri, bilim, hukuk ve basından çok sayıda davetli katıldı.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç , düşünceyi ifade etmek ve halkın gerçeklere ulaşmasının anayasal hak olduğunu belirterek, “Benden olmayan gazetecinin susturulması, onlar hakkında suç icat edilmesi, gazetecileri bir gece yarısı  gözaltına alıp hapislere atmak, ekranları karartmak, büyük para cezalarıyla diz çöktürtmeyi amaçlamak, demokrasilerde yer bulamaz” dedi. Basın Konseyi’nin 35 yıldır demokrasi, iletişim özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, insan hakları için mücadele ettiğini vurgulayan Türenç, bugünkü kara tablodan çıkma günlerinin de yakın olduğunu, bedel ödetilecekse ödeneceğini söyledi. Türenç, “Gelecek nesillere borcumuz olduğu için, gerçeği halka ulaştırmak, halkın soluk borularını açmak için, özgürlükler için hep beraber mücadele etmeye mecburuz. Bu mücadeleyi soluksuz sürdüren bir basın kurumunun 35. yaşını tamamlaması bunun için önemlidir” diye konuştu.

Kutlamada, TBMM önceki başkanlarından Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesi Cindoruk’a, ‘demokrasiye ve vazgeçilmez değeri basın özgürlüğüne, hukukun üstünlüğüne  yaptığı katkılar’ nedeniyle ‘Onur Ödülü’  verildi. Cindoruk’un ödülünü, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu verdi.

Kılıçdaroğlu, Cindoruk’a ödülünü verirken yaptığı konuşmada, yaşamı boyunca demokrasi mücadelesi veren bir kişiye demokrasiye hizmet ödülünü vermenin kendisi için onur olduğunu söyledi.

Türkiye sorunlarını çözebilecek yetkinliğe sahip olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Biz bunu yapmak zorundayız. Hapiste gazeteciler var. Doğru haberlerin bile internet sayfalarından kaldırıldığı doğrudur. Basın hürdür sansür edilemez dese de Anayasa’nın askıda olduğunu biliyoruz” dedi.

Basının ve gazetecilerin risk altında olduğunu beliren Kılıçdaroğlu, hapiste gazetecilerin olduğunu, doğru haberlerin bile yayından kaldırıldığını söyledi. Özgür basının siyasetçinin avantajı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Sağcısıyla solcusu, çağdaşı çağaş olmayanıyla yeni bir kültür oluşturmamız gerekiyor. Az kaldı kaldı yakında bu sorunları çözeceğiz” dedi.

Basın Konseyi 35’inci kuruluş yıldönümü kutlamasına İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi kutlama telgrafı ve mesajı gönderdi.

(Basın Konseyi)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler