Home Günlük ‘Barışmanın anahtarı Putin’de’

‘Barışmanın anahtarı Putin’de’

0

Zanka TV’de Ferit Atay, Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma çabaları başta dış politikada yaşanan son gelişmeleri Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’le değerlendirdi.

Sezer, iktidarın Suriye politikasındaki yumuşamasını iç siyasi gelişmelere bağladı ve “Bir yandan muhalefetin sığınmacıların gönderilmesi, diğer yandan Esad’la görüşün baskısı var. Seçim yaklaşıyor” dedi.

Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili inisiyatifin tamamen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de olduğunu belirten Sezer, “Esad bizimle barışmak istemiyor, biz Esad’la barışmak istiyoruz. Erdoğan bir taşla birkaç kuş vurmak istiyor” diye konuştu. Erdoğan’ın sonuçtan çok sürecin başlamasıyla ilgilendiğini söyleyen Sezer, iki ülke arasındaki sorunların Türkiye’de iktidar değişmeden çözülmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Programda Atay ve Sezer, Akkuyu’daki gelişmeleri, Türkiye’nin Rus doğal gazını kısmen rubleyle ödemesini, S-400 füzelerindeki son durumu, Türkiye’ye gelen Rus sermayesini, Türkiye-Yunanistan ilişkilerini ve Rusya’da Aleksandr Dugin’in kızına düzenlenen suikastı da konuştu.

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Exit mobile version