25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Barış Pehlivan cezaevinde

Gazeteci Barış Pehlivan, Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in ismini kodlayarak yazdığı bir yazısından dolayı 30 Mart 2023’te açılan bir davanın denetimli serbestliğini bozması gerekçesiyle 8 aylığına açık cezaevine girdi.

Pehlivan Silivri Marmara Cezaevi önünde yaptığı açıklamada, “Ben bir cinayet hükümlüsünden bir tecavüz hükümlüsünden daha tehlikeli görülüyorum. Meclis’ten çıkan yasadan faydalandırılmıyorum. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır, içeride gazetecilik yapmaya devam edeceğim.”

Böylece Pehlivan beşinci kez cezaevine girmiş oldu.

Libya’da görev yaparken hayatını kaybeden MİT mensubunun kimliğini deşifre ettiği gerekçesiyle 6 Mart 2020’de tutuklandıktan sonra 9 Eylül 2020’de denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen Pehlivan, başka bir dava nedeniyle 17 Mayıs 2023’te de cezaevine çağrılmış aynı gün tahliye olmuştu.

31 Temmuz’da çıkarılan yasadan faydalanmak için talepte bulunan Pehlivan’ın denetimli serbestlikten yararlanma talebi reddedilmişti.

Ne olmuştu?

Pehlivan, Libya’da yaşamını yitiren bir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlisinin cenaze törenini haberleştirdiği için 6 Mart 2020 tarihinde gazeteciler Aydın Keser, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel ile birlikte tutuklanarak mahkemeye çıkarılmış ve gizli istihbarat belgelerini ifşa etmekten 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde altı ay kaldıktan sonra, başka bir davaya konu olmamak kaydıyla, 9 Eylül 2020 tarihinde denetimli serbestlikle salıverilmişti.

Pehlivan hakkında daha sonra Cumhuriyet gazetesinde yazdığı bir yazıyla ilgili olarak hakaret davası açılmış, Pehlivan bu dava ile ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “30 Mart 2023 tarihinde açılan bir dava gerekçe gösterildi ve açık cezaevine teslim olmam gerektiğine karar verildi. Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner’in ismini kodlayarak Cumhuriyet’te kaleme aldığım köşeye dair açılan bu dava, 19 Nisan 2023’te verilen kararla cezaevine girmeme gerekçe gösterildi. Hiç kuşkum yok ki ‘SS’ kitabının intikamı alınıyor” açıklamasını yapmıştı. Pehlivan Nisan 2023’te eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adının baş harflerine atıfla “SS” kitabını yazmıştı.

(Gazete Duvar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler