26.4 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Barış için kim ne istiyor?

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta bir ay çoktan geride kalırken, İstanbul’da bugün yapılan görüşmelerde ateşkes için yeni öneriler gündeme geldi ve tarafların talepleri biraz daha netleşti.

TürkRus.Com’a göre müzakerelerde Ukrayna tarafından sunulan öneriler şöyle:

– Taraflar, Kırım ve Donbass konularını ayrı ayrı görüşmek üzere anlaştılar. Bu öneri Ukrayna tarafından geldi.

– Buna göre, Kırım ve Sivastopol’ün statüsüyle ilgili müzakereler 15 yıl boyunca devam edecek, taraflar bu sorunu çözmek için 15 yıl boyunca silahlı yöntemi kullanmayı reddedecek. Kiev’den tek yanlı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin statüsü ve akıbeti, iki ülke devlet başkanı tarafından ikili bir görüşmede ele alınabilir.

– Ukrayna, bazı ülkelerin (İngiltere, Çin, ABD, Türkiye, Fransa, Kanada, İtalya, Polonya ve İsrail) açık ve kesin garantörlükleri durumunda nükleer silaha sahip olmayan – tarafsız (blok dışı) ülke statüsünü kabul etmeye hazır. Bu konuda bir anlaşmaya varılırsa tüm yabancı askeri üslerin ve askeri birliklerin Ukrayna topraklarında konuşlandırılması reddedilecek.

– Ukrayna herhangi bir askeri-politik ittifaka katılmamayı taahhüt eder. Ukrayna topraklarında uluslararası askeri tatbikatlar ancak garantör ülkelerin rızası ile yapılabilir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi. Bundan sonraki süreçte her iki ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya gelerek ortak anlayışa son şeklini vermeleri öngörülmektedir. Ardından her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının bir araya gelmeleri gündemde” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler