32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Aziz Nesin’i anıyoruz…

v

Eserleri yabancı dillere en çok çevrilen Türk yazarları arasında yer alan, kıvrak kalemiyle geniş bir okur kitlesi edinen mizah ustası Aziz Nesin’i ölümünün 27. yılında saygıyla anıyoruz.

Kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında da eserler veren Nesin 6 Temmuz 1995 tarihinde Alaçatı’da geçirdiği kalp krizi sonucu 79 yaşında hayata veda etmişti.

Kimdir? 

1915 yılında Heybeliada’da doğdu. Asıl adı Mehmet Nusret yerine yazılarında kullandığı isim ile ünlendi. Kuleli Lisesi’nde, Kara Harp Okulunda ve Askeri Fen Okulunda eğitim yaptı. Üsteğmen rütbesindeyken askeriyeden ayrıldı ve gazeteciliği meslek olarak seçti. Yedi Gün ile Karagöz dergilerinde, Tan gazetesinde çalıştı. Cumartesi dergisini yayınladı. 1946 yılında Sabahattin Ali ile birlikte Markopaşa haftalık mizah dergisinin yayım hayatını başlattı. 1956 yılında Kemal Tahir ile birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu. 1972 yılında okumaya gönül veren kimsesiz çocuklar için Çatalca Nesin Vakfı’nı kurdu. Yayımladığı 110 kadar kitabın gelirini kurduğu vakfa bağladı. Altın Kirpi, Altın Palmiye, Lotus Edebiyat Ödülleri ile Asya Afrika Yazarlar Birliği Ödülünü aldı. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gitti. 33 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından yaralı olarak kurtuldu. Söyleşi ve imza günü için gittiği Alaçatı’da 6 Temmuz 1995’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler