22.3 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Askerden İstanbul’a kaçış

Moskova’da yayınlanan Moscow Times gazetesinde Maggie Temple imzasıyla çıkan “Seferberlik söylentileri gerçek olurken Ruslar askerden kaçmak için İstanbul’a geliyor” başlıklı yazının özeti:

Aleksandr (23), Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlamasından hemen sonra cepheye gönderilmemek için nasıl panik içinde St. Petersburg’dan İstanbul’a uçak bileti hatırlıyor.

Matematik öğretmeni olan Aleksandr, “Savaşın başladığı gün bana verilen doktor raporu askerlikten muaf tutulmamı gerektirecek bir sağlık sorunum olmadığını gösteriyordu” diyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çarşamba günü kısmi seferberlik ilan etmesinden sonra yeni bir göç dalgası başlayacağa benziyor.

Putin’in açıklamasından sonra İstanbul gibi noktalara uçak bilet fiyatları fırladı, bazı seferlerde hiç yer kalmadı.

Kararın açıklanmasından önce, yakın geçmişte İstanbul’a yerleşen genç Ruslar askere alınanların hemen cepheye gönderilmesinden endişe ettiğini söylüyordu. Bunun için de askere alma yaşlarının dolacağı 27. yaş günlerine kadar yurt dışında kalmak zorunda olduklarını anlatıyordu. Ama şimdi kısmi seferberlik ilan edildiği için 27 yaş üstündekiler de askere alınabilecek.

İstanbul’da bulunan askerlik çağındaki bazı Ruslar ülkelerindeki yetkililerin dikkatini çekmemek için röportaj isteklerini kabul etmedi. Rostov’dan İstanbul’a yeni gelen bir kişi, iki yakınının Ukrayna’da öldüğünü söyledi.

Matematik öğretmeni Aleksandr, iki ay İstanbul’da kaldıktan sonra pasaportunu yenilemek için ülkesine gitmiş ama sorunlarla karşılaşmış. Hasta olduğunu ileri sürmesi üzerine bazı testler yapılmış, yakında yenileri de yapılacakmış. Eğer askere gitmesini engelleyecek bir rapor alamazsa ülkesine dönmeyeceğini söylüyor.

Aslında Rus yasaları zorunlu askerlik hizmetine alınanların ülke dışındaki çatışmalara gönderilmesini yasaklıyor ancak bu yasağa pratikte uyulmuyor. Batan Moskova kruvazöründe ölenlerden bazıları zorunlu askerlik hizmetindeydi.

Putin kısmi seferberlik kararını açıklarken öncelikle daha önce orduda görev yapmış kişilerin çağrılacağını belirtmişti. Ancak insan hakları savunucusu Pavel Çikov, seferberlikle ilgili kararnamenin özellikle belirsiz yazıldığını ve kimin nereye gönderileceğine Savunma Bakanlığının karar vereceğini söylüyor.

22 yaşında bir öğrenci olan İvan, bir askere alma merkezinde sorguya çekildiğini ve savaşla ilgili görüşlerinin sorulduğunu anlatıyor.

Kısmi seferberlik sonrası İstanbul’a gelen genç Rus erkeklerin sayısının artması bekleniyor. İvan askere alınma riski devam ettiği sürece yurt dışında yaşayacağını söylüyor.

Fotoğraf: Oziel Gómez-pexels

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler