24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Anket şirketlerinin karnesi

Anket firmalarının seçimlerin ikinci turu karnesi belli oldu. Hangileri en yakın tahmini yaptı, hangi anket şirketleri yanıldı?

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yapılan birçok anket şirketi sonuçları tutturamamıştı. İlk tur seçimlerinin sonuçlarına göre, anket sonuçlarında en yakın tahminlerde bulunan araştırma şirketleri ise SONAR, BETİMAR ve OPTİMAR olmuştu. BETİMAR, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turda oy oranını %49.1, Kemal Kılıçdaroğlu’nun %45 olarak açıklamıştı. Buna göre BETİMAR ilk tur için gerçeğe an yakın sonucu açıklayan anket şirketi olmuştu.

BETİMAR, KONDA, HBS ve PİAR anket şirketlerinin, seçimlerin ikinci turu için de en isabetli oranını açıkladığı görüldü.

İlk turda en isabetli açıklamayı yapan BETİMAR’a göre Erdoğan %52.2, Kılıçdaroğlu %47.8 olarak açıkladı.

KONDA anket şirketi de Erdoğan’ın %52.7, Kılıçdaroğlu’nun %47.3 alacağını öngörerek en yakın tahmini yaptı. KONDA ilk turda ise Erdoğan’ın %43,7, Kılıçdaroğlu’nun %49,3 oyu olduğunu açıklayarak ilk turda yanılmıştı.

Anket sonuçlarını en yakın bilen diğer şirket ise HBS… İlk turda Erdoğan’ın %47,5, Kılıçdaroğlu’nun %47,0 alacağını açıklayan HBS, ikinci turda Erdoğan’ın kazanacağını öngördü. HBS’nin verilerine göre Erdoğan %52.3, Kılıçdaroğlu %47.7 oy oranında açıklandı.

PİAR anket şirketi de en yakın tahminleri yaptı. Erdoğan’ın kazanacağını öngören PİAR Erdoğan’ı %52.5, Kılıçdaroğlu’nu %47.5 olarak açıkladı.

İlk turda Recep Tayyip Erdoğan’ı %44,2, Kemal Kılıçdaroğlu’nu %51,7 olarak açıklayan ORC şirketi ikinci turda da Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını öngörmüştü. Buna göre ORC, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nun %50.8, Erdoğan’ın %49.2 oy alacağını açıkladı. Açılan sandık oranlarına ve resmi olmayan sonuçlarına göre ORC’nin anketi tutmadı.

AREA şirketi de ilk turda Erdoğan’ın 46,1, Kılıçdaroğlu’nun %49,1 alacağını açıklayarak yanılmıştı. AREA şirketi de ikinci turda Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını açıkladı. Buna göre Kılıçdaroğlu’nun %50.6, Erdoğan’ın %49.4 alacağını açıklayan AREA şirketi, sonuçları tahmin etmede yanıldı.

(Medyaradar)

Haberin devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler