23.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Niyet Ukrayna kısmet Rusya!

Ünlü Batılı markalar, Ukrayna için ürettikleri beyaz eşyaları “arka kapı”dan Rusya piyasasına sokuyor.

Moskova’da yayımlanan Kommersant gazetesinin distribütörlerden derlediği bilgiye göre, Alman ve İtalyan bulaşık makinelerinin yanı sıra Hollandalı ve Güney Koreli dünya devi iki firmanın ürettiği akıllı televizyonlar Rus e-ticaret sitelerinde satılıyor. Gazete, gerçekte bu ürünlerin Ukrayna için üretildiğini hatta kullanım kılavuzlarının da Ukrayna dilinde olduğunu yazdı.

Alman mutfak gereçleri firması Kuppersberg’in Rusya sorumlusu Dmitriy Şaşkin, söz konusu markaların Türkiye, Polonya ve Baltık’taki fabrikalarına pazardaki konumun korunması amacıyla Rusya’ya ihracata devam etmeleri talimatı verdiğini söyledi.

Rus satıcılar, savaşın başlamasının ardından Ukrayna’da ev aletlerine olan talebin çok azaldığı ve ülkeden yoğun bir göç yaşandığını, bu koşullarda bayilerin merkezden ürün talep etmemeye başladığını söyledi.

Ukrayna savaşının ardından Batılı ülkelerin yaptırımlar uygulaması üzerine Rusya “paralel ithalat” olarak bilinen uygulamayı başlatmıştı. Bu terim, herhangi bir ürünün yetkili dağıtım kanalları dışında yollarla ülkeye getirilmesi için kullanılıyor. Örneğin, Apple ve Zara gibi şirketlerin Kazakistan’a gönderdiği ürünler satın alınarak Rusya’ya getiriliyor ve tekrar satışa sunuluyor.

Kommersant, Ukrayna için üretilen bulaşık makinelerini satışa koyan Ozon ve Wildberries gibi Rus e-ticaret şirketlerinin yetkililerinin soruları yanıtsız bıraktığını belirtti. Ürünleri satılan ünlü bir Alman markası ise, Rusya’daki fabrikanın kapatıldığını ve bu ülkeye herhangi bir ihracat yapılmadığını söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler