22.7 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Aliyev’i kızdıran harita

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Karabağ’ın başkenti Hankendi’nde karşılaştığı bir manzara karşısında son derece öfkelendi.

Ayrılıkçı Karabağ yönetiminin binasına giren Aliyev, masanın üzerinde “Büyük Ermenistan” haritasını görünce, “Bunların hastalığı işte budur! Sözde Büyük Ermenistan. Onların bahtını kara eden de budur” dedi.

Söz konusu haritada Türkiye ve Azerbaycan topraklarının yarısı ve Gürcistan topraklarının bir kısmı “Büyük Ermenistan” toprağı olarak gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Aliyev, 19 Eylül’de Karabağ’daki ayrılıkçı Ermenilere karşı düzenlenen terörle mücadele operasyonunun ardından Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçen bölgeleri ilk kez ziyaret ederek, Hankendi, Hocalı ve Agdere kentlerinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti.

Aliyev’in ziyareti Rus medyasında da geniş yer aldı. Rus resmi gazetesi Rossiyskaya, iktidardaki 20. yılıyla ilgili yazısında, Aliyev’in Azerbaycan’ın tarihi toprağı Karabağ’ı işgalden kurtardığını yazdı.

Rus Vestnik Kavkaza Haber Ajansı yorumcusu Andrey Petrov ise, “Sözde Karabağ yöneticilerinin birinin masasında bulunan bu harita, Ermenistan’ın Karabağ ihtilafının barış yoluyla çözülmesinden yana olmadığını ortaya koyuyor. Hatırlarsanız, daha önce Ermenistan askeri yetkilileri, ‘Yeni savaş yeni topraklar’ açıklamalarıyla Azerbaycan’ı tehdit ediyordu” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikSavaştan önce Kudüs
Sonraki İçerikSami Kohen’i anıyoruz
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler