32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Akıllardaki soru: İran ne yapacak?

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının ardından başlayan savaşta İran’ın rolü ve bundan sonra atacağı adımlar en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Saldırıdan hemen sonra Wall Street başta bazı Amerikan gazeteleri perde arkasında İran’ın bulunduğunu yazdı. İran’ın dini lideri Ali Hamaney ise, bir ilgilerinin olmadığını ama Hamas’ın operasyonunu desteklediklerini açıkladı. O tarihten bu yana İsrail’le İran arasında karşılıklı tehditler havada uçuşmaya başladı.

ABD’li siyaset bilimci Ian Bremmer, Gzero Daily’de yer alan değerlendirmesinde, Amerikan istihbarat raporlarına dayanarak Tahran’ın Hamas’ın saldırısından önceden haberdar olmadığını yazdı. Bremmer, İran’ın Hamas’a yılda 70 milyon dolarlık yardım sağlamasına, silah ve eğitim desteği vermesine karşın Orta Doğu’daki savaştan büyük olasılıkla uzak duracağını söyledi.

Bremmer’in analizine göre, bölgede yaşanan kaos şu anda üç açıdan Tahran’ın işine geliyor. Birincisi savaş nedeniyle İsrail içe kapanmış, bir anlamda kendi derdine düşmüş durumda. İkincisi, savaş İran’ı zor durumda bırakacak İsrail-Suudi Arabistan yakınlaşmasını frenlemiş oldu. Üçüncüsü, Hamas saldırısı İsrail’in bölgesel güç imajına zarar verdi. Üstelik Gazze’deki sivillere yönelik saldırılarını sürdürmesi Tel-Aviv’in uluslararası alandaki prestijine de darbe indirecek.

Analizde, savaşın yayılmasının şu anda ne İran ne İsrail ne de ABD’nin işine geldiği sonucuna varıldı. Ancak İsrail’in İran’a karşı siber savaşa, suikastlara ve sabotaj eylemlerine yönelebileceği belirtildi. Bremmer’e göre, savaşı yayabilecek tek olasılık Lübnan’daki Hizbullah örgütünün devreye girmesi.

Görsel: Sky News

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler