19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

ABD’den ‘İstanbul yasağı’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizi ile ilgili olarak İstanbul görüşmeleri dahil, tüm müzakerelerin yasaklanması talimatının ABD’den geldiğini öne sürdü.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yla görüştü, ayrıca Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Putin, Rusya’nın Ukrayna’yla ilgili müzakereleri hiçbir zaman reddetmediğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Rusya’nın müzakerelerden kaçtığını iddia ederek, “Tango iki kişiyle yapılır” demesine Putin şöyle yanıt verdi:

“Tango elbette harika bir dans, müzik muhteşem, hareketler çok güzel ama Amerikalılar tango yapmasını bilmiyor! Her şeye kendileri karar vermek, her konuyu güç kullanarak çözmek istiyorlar. Ya ekonomik yaptırım uyguluyorlar ya da askeri güçle kullanmakla tehdit ediyorlar veya kullanıyorlar. Başkalarına tango dersi vermeye kalkıyorlar ama nasıl yapılacağını kendileri bilmiyor ya da basitçe istemiyorlar. Ukrayna başkasının melodileri ve çalgılarıyla dans etmemeli.”

Bunun üzerine Lukaşenko, “Görünüşe göre dans etmeye başladılar, önce Belarus’ta, ardından İstanbul’da üç tur müzakere yapıldı ve ardından Blinken ile Zelenski (Ukrayna Devlet Başkanı)…” diye araya girince Putin de, “Talimat verildi, hepsi bu!” dedi.

Lukaşenko da, “Talimat verildi ve Zelenski müzakereleri yasakladı. Gerçekler masada, gerçekler ortada. Peki neden başkalarını suçluyorsunuz ki?” diye sordu.

Putin’in Zelenski’yi kastederek, “Müzakereleri yasaklayan bir kararnameyi imzaladı” deyince
Lukaşenko da, “Kesinlikle doğru, kendilerini yasakladılar” diyerek destek verdi.

Mart 2022’de Rusya-Ukrayna müzakere heyetleri İstanbul’da bir araya gelmişti. Daha önce hem Putin hem de Lukaşenko, İstanbul’da savaşın bitmesini sağlayacak bir anlaşma taslağının Ukrayna heyeti tarafından paraflandığını ancak Kiev’in daha sonra vazgeçtiğini açıklamıştı.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, taslakta tarafsız statüsüne sahip olacak Ukrayna bunun karşılığında Kırım’la Donbas’ı uzun süreli kiralayacaktı. Ancak Kremlin, söz konusu yerlerin Rus toprağı olduğunu belirterek anlaşmanın bu maddesini yalanlamıştı.

Ekim ayında Zelenski, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Putin’le müzakere masasına oturulmamasıyla ilgili kararını yürürlüğe koymuştu.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/uygulanmayan-istanbul-anlasmasi/

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler