25.7 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

40 yıllık ‘Şeker Portakalı’

José Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı, Brezilya edebiyatının önemli eserlerinden biri olan “Şeker Portakalı” (Meu Pé de Laranja Lima), Can Yayınları’ndan 1983 yılında çıkan ilk kapak tasarımıyla yeniden okurla buluşuyor.

Yetişkinler dünyasının sınırlamalarına hayal gücüyle meydan okuyan Zezé’nin yoksulluk, acı ve ümit dolu hikâyesi yazarın çocukluğundan derin izler taşıyor.

“Ne güzel bir şeker portakalı fidanıymış bu! Hem bak, dikeni de yok. Pek de kişilik sahibiymiş, şeker portakalı olduğu ta uzaktan belli. Ben senin boyunda olsaydım başka şey istemezdim.

“Ama ben büyük bir ağaç istiyordum.

“İyi düşün, Zezé. Henüz gencecik bir fidan bu. Bir gün koca bir ağaca dönüşecek. Seninle beraber büyüyecek. İki kardeş gibi iyi anlaşacaksınız. Dalını gördün mü? Bir tanecik dalı olsa da sanki özellikle senin binmen için hazırlanmış bir ata benziyor.”

Roman, Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan ve hayal gücü çok gelişmiş olan Zeze adlı bir çocuğun başından geçenleri konu edinir. Orijinal dili Portekizce olan eser, 16 dile çevrildi. Yazar, kendi çocukluğundan izler taşıyan bu kitabını tam 12 günde yazdığını söylemişti. Roman, “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek” adlı kitapları takip ederek bir seri oluşturuyor.

Vasconcelos kitabı, 1968’de kaleme almış ve ilk baskısından birkaç ay sonra 217 bin kopya satmıştı.

Roman, 2012 yılında Brezilyalı yönetmen Marcos Bernstein tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

Jose Mauro de Vasconcelos kimdir?

26 Şubat 1920 de Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu kasabasında, yarı Kızılderili yarı Portekizli, yoksul bir ailede doğdu. İki ayrı kültürün de izlerini taşıdı. Oldukça yoksul olan ailesi, onu öğrenimini devam ettirmesi amacıyla Natal kasabasındaki amcasının yanına gönderdi. Liseyi Natal’da bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi gördüyse de öğrenimini yarıda bıraktı ve Rio de Janeiro’ya döndü. Tarım işçiliğinin yanı sıra garsonluk ve balıkçılık da dahil çeşitli işlerde çalışıp, farklı kesimden pek çok insan tanıdı. Bu durum, yazdığı roman ve hikâyeler için önemli kaynak sağladı.

24 Temmuz 1984’te hayatını kaybetti.

Yayınevi: Can Yayınları

Yazar: José Mauro de Vasconcelos

Çeviri: Emrah İmre

Tür: Roman

(bianet.org)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler