3.5 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

2022’de riskli paralar

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın finansal piyasaları için değerlendirmeler yapan uzmanlarından Grigoriy Sosnovski yeni yılda dört para biriminin dolar karşısında değer kaybedeceği tahmininde bulundu.

BCS World of Investments’ın uzmanı olan Sosnovski resmi Prime Haber Ajansının sorularını yanıtlarken Türk lirası, Özbek somu ve Arjantin pezosunun yanı sıra Brezilya realinin dolara karşı gerileceğini söyledi. Sosnovski, “Türkiye ekonomisindeki sorunların 2020’de değil çok daha önce başladığı anlamak lazım. Mevcut durum, birçok yönden aşırı popülist olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasının da özeti aynı zamanda” dedi.

Liranın hızla değer kaybettiğine işaret eden Sosnovski, “Devletin döviz rezervleri düşüyor, faiz oranı %14 seviyesinde. Yabancı yatırımcılar şimdiden Türk varlıklarından ayrılmaya hatta kaçmaya başlıyor. Aynı zamanda, aslında Türk ekonomisinde her şey o kadar da kötü değil. Peki o zaman bu durumun sebebi ne? Liradaki düşüşün nedeni, Erdoğan’ın ekonomi politikasının öngörülemez olmasında yatıyor” diye konuştu.

“Erdoğan Merkez Bankasının kontrolünü eline geçirdi” diyen Sosnovski, “Bu durumu yatırımcılar asla desteklemiyor. Erdoğan, faizi düşürerek enflasyon ve devalüasyonun üstesinden gelme olasılığını propaganda ediyor. Fakat bu adım denizi zincirle kırbaçlamaya çalışmaya benziyor” dedi.

Rusya’da rezerv rekoru

Türkiye döviz rezervlerinde eksiye geçme sorunu yaşarken Rusya Merkez Bankası rezervleri ise haftada 4.2 milyar dolar artarak 630.5 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

Sputnik’te yer alan habere göre, böylece 2021’in son haftasında, Rusya Merkez Bankasının uluslararası rezerv hacmi ilk kez 630 milyar doları aşarak, tarihi zirveyi yenilemiş oldu.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler