32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

2 Nisan’da ne olacak?

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hangi sonuç çıkarsa çıkan tarihî olmaya aday Olağanüstü Genel Kurul toplantısı 2 Nisan tarihinde yapılacak.

Kulüp toplantı gündemiyle ilgili olarak 18 Mart’ta şu açıklamayı yaptı:

“17 Mart 2024 gecesi oynanan Süper Lig müsabakasında meydana gelen olaylar ve son dönemde Türk futbolunda yaşananlara istinaden Futbol A Takımımızın Süper Lig’den çekilmesi dâhil, alınacak aksiyonların değerlendirilmesi…”

Aslında pek çok sivil toplum kuruluşunun toplantısında açıklanan ilk tarihte yeter çoğunluk sağlanamaz ve belirlenen ikinci tarihte toplanılır. Bu nedenle 2 Nisan’daki toplantının 9 Nisan’a ertelenmesi sürpriz olmayacaktı.

Ancak Başkan Ali Koç kulüp televizyonunda Olağanüstü Genel Kurul toplantısını açıklarken, “2 Nisan’da ilk toplantı yapılacak. Bu toplantıda gereken sayıyı yakalamamız lazım. Normalde Genel Kurul’da ilk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanmaz, ikinci toplantıda Genel Kurul yapılır. 2 Nisan’da 15-16 bin kişiyi Genel Kurul’da sağlamamız gerekiyor. 3 Nisan’da maçımız var. Bu karar alınacaksa 3 Nisan’dan önce almalıyız” dedi.

Koç tam olarak bunu mu kastetti bilinmez ama sözlerinden, Genel Kurul’a katılacak üyelerden yarısından bir fazlasının Süper Lig’den çekilmeye destek vermesi halinde kulüp yönetiminin futbol takımını 3 Nisan’daki Adanademirspor karşılaşmasına çıkarmayacağı sonucuna varanlar az değildi.

Diğer yandan, ayrıntılı açıklama yapılmamasına karşın 2 Nisan’da “Süper Lig’den çekilelim mi çekilmeyelim mi” sorusunun oylanmasından çok ligden çekilme dahil bundan sonra atılacak adımlar konusunda yönetime yetki verilmesi için oylamaya gidilmesi bekleniyor.

Peki, yönetim hangi adımları atmayı planlıyor?

Koç önceki gün gazetecilerle bir araya geldi ve kafasındaki senaryoları açıkladı.

Fenerbahçe’yi yakından izleyen Gazeteci Lube Ayar Koç’un o toplantıdaki sözlerini şöyle aktardı:

“… Anormalliği normalleştirdiğimiz için bu noktaya kadar geldik. 2 Nisan’da kongre üyelerimizle tüm ihtimalleri istişare edeceğiz. Bütün sponsorlarımızla görüştük, yazılı onaylarını aldık, biz neredeysek onlar orada olacaklar. Kredilerimiz için bankalarla da görüşeceğiz. Önümüzde kötü, daha kötü ve en kötü olmak üzere üç seçenek var. Alt lige inmek, bir süre için futbol faaliyetlerine son vermek veya yurt dışında bir takım almak da ihtimal dahilinde.. Fakat bu kongrede netleşecek.”

Konuyla ilgili son açıklamayı bugün yapan Fenerbahçe Spor Kulübü İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş şunları söyledi:

“2 Nisan’da Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bundan sonraki yol haritasına ilişkin neler yapabileceğini hep birlikte oturup konuşacağız. Tabii ki 3-4 farklı alternatif de olabilir. Orada kongre üyelerimizin yapacağı konuşmalarda ortaya çıkabilecek hiç beklemediğimiz bir fikrin de tartışılabileceği bir ortam oluşabilir. Ama şu bir mutlak ki, Fenerbahçe haksız bir şekilde maruz bırakıldığı bu davranışlara bir tepki vermek durumunda kalacak.”

Şu anda delegeler arasında kulüp yönetimine ligden çekilme dahil her konuda “açık çek” verme eğilimi daha ağır basıyor görünüyor. Elbette, zayıf bir olasılık ama 2 Nisan’a kadar yaşanabilecek sürpriz gelişmelerle dengenin değişmesi de söz konusu olabilir. Kulübün yaklaşık 50 bin üyesi bulunuyor.

Diğer yandan, Koç’un özellikle 3 Nisan’ı işaret etmesine rağmen Genel Kurul’un destek vermesi, yönetimin maça çıkmama, futbol faaliyetine son verme ya da yurt dışında takım alma seçeneklerinden birini hemen otomatikman uygulayacağı anlamına gelmiyor.

Hatta Koç’un kendisine verilecek “açık çek”i koz olarak daha sonra kullanacağını düşünenler de var.

Öyle ya da böyle, son 10 gündür üyelere aralıksız gönderilen mesajlara, hatta kimi zaman bizzat telefonla aranmalarına bakılırsa kulüp yönetimi 2 Nisan’da Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda yapılacak toplantıda mutlaka çoğunluğun sağlanmasını ve talepleri doğrultusunda bir karar çıkmasını istiyor ve sonuç da öyle olacak görünüyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler