14.9 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

138 bin siteye engelleme

Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana Rusya’da 138 bin internet sitesi silindi ya da erişim engeli getirildi.

Başsavcı İgor Krasnov, Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, savcıların talebi üzerine haberleşme, enformasyon teknolojisi ve medyadan sorumlu devlet kuruluşu  Roskomnadzor’un yalan haber yayan siteleri engellediğini söyledi.

Krasnov, “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başlamasından sonra internet üzerinden aşırılık, terörizm ve yalan haber yayanlara karşı mücadelemizi artırdık” dedi. Rusya, Ukrayna’daki savaş için “özel askeri operasyon” ifadesini kullanıyor. Bazı internet sitelerinin kapatılma gerekçesi “özel askeri operasyon” yerine “savaş” ya da “işgal” demesi. Yasa, bu ifadelerin kullanılmasını yasaklıyor.

Moscow Time gazetesi, Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak resmi haberlerin dışında bilgiye yer veren internet sitelerinin de “yalan haber” yaymakla suçlandığını belirtti.

Basına getirilen kısıtlamalar nedeniyle çok sayıda bağımsız medya kuruluşu kapatıldı ya da faaliyetine son verdi, çok sayıda gazeteci de Rusya’dan ayrıldı.

Rusya Facebook’la Instagram’ı “aşırılık yanlısı” ilan ederek yasakladı, Twitter’a da kısıtlama getirdi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler