28.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

10 soruda ‘Özgürlük Heykeli’

1-Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) nerededir?

1-ABD’nin New York kentindeki Özgürlük Adası’nda bulunur. Tam adı “Dünyayı Aydınlatan Özgürlük”tür (Liberty Enlightening the World).

2-Heykeli kim yaptı?

2-Fransız heykeltraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından yapıldı. Paris’teki ünlü Eyfel Kulesi’ni yapan Gustave Eiffel metal kısımlarında ona yardım etti.

3-Ne zaman, neden yapıldı?

3-ABD’nin kuruluşunun 100 yılında Fransız halkının hediyesi olarak inşa edildi ve 28 Ekim 1886’da açılışı yapıldı.

4-Heykelle ilgili teknik bilgiler neler?

4-Sadece heykelin yüksekliği 46 metredir. Kaidesiyle birlikte boyu 93 metreyi bulur. Büyük ölçüde bakırdan yapılmış, demir de kullanılmıştır.

5-“Özgürlük Heykeli”nde hangi semboller var?

5-Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise üzerinde Romen rakamlarıyla ABD Bağımsızlık Bildirisi’nin tarihi olan 4 Temmuz 1776 yazan bir kitabe bulunur. Heykelin başındaki tacın sivri uçları yedi kıtayı, parçalanmış zincirler ise köleliğin kaldırılmasını temsil eder. Heykel, ABD’ye denizden gelen göçmenleri selamlamanın sembolü olarak da görülür.

6-Heykeli yapma fikri nasıl doğdu?

6-Fransız tarihçi ve insan hakları savunucusu Édouard de Laboulaye ABD’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde demokrasisini ve köleliğin kaldırılmasını kutlamak için bir anıt yapılması fikrini ortaya atar. Fransız heykeltraş Bartholdi heykelin önce başını ve meşale tutan elini tamamlar. Gemiyle gönderilen bu parçalar bağış toplamak amacıyla ABD’nin değişik kentlerinde sergilenir ancak yeterince para toplanamaz. Bunun üzerine ABD’li yayıncı Joseph Pulitzer bir bağış kampanyası başlatır. 120 bin kişinin yaklaşık birer dolar (günümüzdeki karşılığı 34 dolar) vermesiyle projenin tamamlanmasını sağlayacak para toplanır. Heykel o dönemde Fransızlara toplam 250 bin dolara mal oldu. Bunun günümüzdeki karşılığı 5.5 milyon dolar. (ABD ise kaide için 300 bin dolar harcadı) Ancak şu anda heykel sökülüp hurda olarak satılsa değeri 230 bin doları geçmezdi.

7-Heykelin yeri nasıl seçildi?

7-Fransız heykeltraş Bartholdi projesine destek sağlamak amacıyla 1871 yılında ABD’ye gider. O zamanlar Bedloe adını taşıyan Özgürlük Adası’nın ideal yer olduğunu düşünür çünkü New York’a gelen bütün gemilerin buradan geçmesi gerekmektedir. Görüştüğü ABD Başkanı Ulysses S. Grant önerisini destekler. Ada devlet arazisi olduğu için heykelin buraya dikilmesinde herhangi bir yasal engel yoktur.

8-Bartholdi heykelin yüzünde kimden esinlendi?

8-Bu konuda değişik söylentiler var. Çoğunluğa göre Roma özgürlük tanrıçası Libertas’tan esinlenmiştir. Kimilerine göre ise heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir.

9-Heykel ziyarete açık mı?

9- Yıllar içinde üç kez onarım gören, 11 Eylül saldırılarının ardından bir dönem güvenlik nedeniyle ziyarete kapatılan heykeli her yıl yaklaşık üç buçuk milyon kişi ziyaret etmektedir.

10-“Özgürlük Heykeli” ile ilgili Sultan Abdülaziz iddiası nedir?

10-Gazeteci Murat Bardakçı 2004 yılında, heykelin, Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı yere dikilmek üzere Mısır Hidivi Said Paşa’nın siparişi üzerine yapıldığını ve masrafların bir kısmının Sultan Abdülaziz tarafından ödendiği iddia etmişti. Bardakçı’ya göre, sipariş edilen heykel tamamlanmış ancak böylesine büyük bir heykelin dikilmesinin Müslüman halkta rahatsızlık yaratacağı endişesiyle Mısır’a dikilmesinden vazgeçilmiştir ve heykel yıllarca Fransa’da bir depoda bekledikten sonra 1884’te ABD’ye hediye edilmiştir.

Not: Yazıda internet kaynaklarından yararlanılmıştır.

Benzer yazı:

8 soruda Eyfel Kulesi

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler