24.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

’10 bin Rus askeri öldü’ iddiası

İngiliz BBC ve bağımsız Rus medya kuruluşu MediaZone, Ukrayna’da dokuz aydır devam eden savaşta Rus ordusunun en az 10 bin kayıp verdiği sonucuna ulaştı.

İki kuruluşun açık kaynaklarda yer alan haberlere dayanarak yaptığı araştırmaya göre, ölenler arasında hava indirme kuvvetlerinde görevli çok sayıda askerin yanı sıra 100’den fazla savaş uçağı pilotu ve son kısmi seferberlik sırasında silah altına alınan 430 kişi bulunuyor.

Gerçek kayıp sayısının muhtemelen daha fazla olduğunu belirten araştırma, çatışmalarda ölen Rus askerlerinin yüzde 15’inin subay olduğunu, ayrıca aralarında dört generalle 49 albayın bulunduğunu ortaya koydu. Sayının yüksek olması birlikler arasındaki iletişim hatlarının kopmasına bağlanıyor. Sınırlı eğitimle cepheye gönderilen deneyimsiz piyade birlikleri toplam kayıp sayısının yüzde 17’sini oluşturuyor.

Eleştirilen konulardan biri yeni silah altına alınanları hızlı bir eğitimden sonra savaşa gönderilmesi, diğeri ise Rusya’nın yoksul bölgelerinden daha fazla gencin orduya alınması. Moskova’dan cepheye gidenler arasında 54 kişinin öldüğü, buna karşılık örneğin Sibirya’daki Buryatya’dan savaşa gidenler arasında bu sayının 356 olduğu bildiriliyor.

Rusya’daki bir başka bağımsız medya kuruluşu olan iStories ekim ayında, savaşta Rus ordusunun kayıplarının 90 bini aşmış olabileceğini ileri sürmüştü.

İddiasına kaynak olarak, biri emekli, diğer aktif görevde iki gizli servis çalışanını gösteren iStories, haberinde “geri alınamaz kayıp” ifadesini kullandı. Bu ifadeyle kastedilen, öldürülenler, kaybolanlar, tutsak alınanlar, yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybedenler ve bir daha savaşamayacak kadar ağır yaralananlar.

Batılı kaynaklar da ağustos ayında Rus kayıplarının 70-80 bin civarında olduğunu öne sürmüştü. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece, bu sayının 25 bininin öldürülen askerlerin oluşturduğunu iddia etmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, eylül ayında toplam kayıp sayısı 5937 olarak vermişti. Şoygu’nun mart ayında açıkladığı kayıp sayısı ise 1351’di.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler