Home Günlük Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

0

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kıdemli üyelerinden, Sürekli Basın Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Doğan Uluç  87 yaşında vefat etti.

TGC Yönetim Kurulu, Doğan Uluç’un ölümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda “Değerli meslektaşımız Doğan Uluç’u kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Doğan Uluç’un ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz” denildi.

Uluç’un adı, uzun süre görev yaptığı Hürriyet’le özdeşleşmişti ama yıllarca hizmet ettiği gazetesi vefat haberini saatler sonra yayınladı. Uluç’un hayatını kaybettiği bilgisi 17.00 civarında TGC’nin açıklamasıyla öğrenildi ve kısa sürede değişik sitelerde haber olarak yer aldı. Hürriyet’in internet sitesi ise haberi ancak 21.05’te yayınladı.

Uluç 50 yılı aşan gazetecilik hayatında, Elia Kazan’dan Prenses Süreyya’ya, The Beatles’tan Muhammed Ali’ye, ünlü Rum armatör Onassis’ten Nubar Gülbenkyan’a, Zsa Zsa Gabor’dan Sultan Murad’ın torunu Prens Osman’a, Ermeni terörünü başlatan Gourgen Yanıkyan’dan ‘tüp bebek’ öncüsü Dr. Landrum B. Shettles’a, Geceyarısı Ekspresi’nin kahramanı İmralı kaçağı Hayes’ten Ecevit’e suikast girişiminde bulunan Stavros’a kadar pek çok ünlü isimle röportajlar yapmış; Turgut Özal’ın ABD’deki ameliyatı, Diktatör Noriega’nın Amerikalılar tarafından tutuklanması, Efe Özal’ın ‘hayalici’ tarafından ağırlanması, Başbakan Çiller’in ABD’deki gayrimenkulleri gibi ses getiren haberlere imza atmıştı.

 

Doğun Uluç’un ünlü boksör Muhammed Ali ile röportajının yer aldığı gazetenin kupürü

 

Kimdir?

1935 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğe 1955 yılında Tercüman gazetesinde muhabir olarak başladı. 1960 yılında Hürriyet’e girdi, 1964 yılında gazetenin Londra muhabirliğine atandı. 1970 yılında yine aynı gazetenin Birleşmiş Milletler ve Amerika Merkez Bürosu temsilciliği için New York’a gönderildi. Uluç o tarihten bu yana siyasi, sosyal, ekonomik alanlarda gazetecilik görevini Amerika’da sürdürüyordu. Son olarak Hürriyet gazetesi ve dergilerinde haber, röportaj ve köşe yazıları yayınlanıyordu. 1970’lerin başında “U.N. Diplomat Magazine” ve “Turkey Yearbook” yayımlarını çıkaran Uluç çeşitli yurt içi ve dışı basın meslek kuruluşlarından başarı ödülleri ve üstün hizmet plaketleri aldı. ‘United Nations Correspondents Association’ (UNCA- BM Gazeteciler Birliği) başkanlığına seçildi. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin yarışmasında Güncel Yazılar dalında ‘Yılın Gazetecisi’ unvanına da layık görüldü. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

(TGC, Medyaradar, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Exit mobile version