Home Köşe Yazıları Terazi burcunun olumsuz yönleri

Terazi burcunun olumsuz yönleri

0

İlhan İlmenöz

Evet sevgili Teraziler, bir an sizi unuttum sandınız ama unutmadım, hemen sevinmeyin. Bir gün geçse de elimden kurtulamazsınız. Eğer  23 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında doğdu iseniz toplaşın yamacıma, gömülme sırası sizde…

Bu arada bazı yerlerde bu burçların başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili farklılık görürseniz çok da aldırmayın. Tam sınırda olanlar kendini hangi burca daha yakın hissediyorsa kendini o burçtan saysın. Zaten yazılıp çizilenlerin çoğu sizi mutlu eder. Herkes benim gibi tüm burçları kötüleyip olumsuz özelliklerini yazmıyor nasıl olsa.

Klasik burç yorumlarına göre, tüm burçlar iyi, güzel, şanslı, gelecekleri mükemmel, yakında şansları açılacak ve para içinde yüzecekler. Bu kadar katil, tecavüzcü, hırsız hangi burçtan bilmiyorum artık…

Neyse biz hemen geçelim Terazilere, şimdi bunlarla ilgili ilk söylenen en dengeli burç olduklarıdır. Siz öyle sanın, aslında bunların denge dedikleri şey, denge arayışlarıdır. Hayatları boyunca duyguları ve mantıklarını dengelemeye çalışırlar. Karmaşa ve çelişki bunların en temel özelliklerindendir. İçlerinde zaman zaman ne fırtınalar yaşarlar tahmin bile edemezsiniz.

Teraziler bir yandan iyi huylu, cazibeli, sempatik, nazik, hoşgörülü, akıllı, çalışkan, sabırlı ideal insan portresi çizerken bir bakarsınız çok çabuk kavgacı, asık suratlı, inatçı, tembel, boşboğaz ve sabırsız bir kişiliğe dönüşmüşler. Bu değişim için, yanlış bir kelime, yanlış bir insanın varlığı yeter. Ayrıca Terazi insanları içlerinde derin bir çelişki ile yaşarlar. Çevrelerinden çok şey beklerler, beklediklerini bulamayınca da derin acılar çekerler.

Sorumluluk almayı sevmezler. Öyle çok önemli konularda değil günlük, sıradan konularda bile sorumluluktan kaçınırlar. Bazen ne giyeceklerini veya ne yiyeceklerini bile sizin seçmenizi isterler.

Kişisel tartışmalara girmekten çekinirler. Sinir sistemleri bunun için çok zayıftır. Bu yüzden tartışmaya girdiklerinde uzlaşma sağlamaya çalışırlar. Zıt bakış açılarını uzlaştırma çabaları, ortasını bulma ve barışı sağlama istekleri onlara, yüzeysellik ve ilkesizlik getirir. Böyle davranmalarının temel nedeni, herkes tarafından sevilmek ve beğenilmektir. Dışlanmak ve reddedilmek onlar için ölüm gibidir.

Teraziler sevilmeyi, beğenilmeyi, onaylanmayı, takdir edilmeyi çok severler, bunun için düşüncelerinden taviz bile verdikleri görülür. Kendilerini nasıl sevdireceklerini ve çevreye nasıl hoş göstereceklerini çok iyi bilirler. Gerekirse bir tiyatro ustası gibi rol yaparlar. Yeter ki beğenilsinler. Bu onlar için çok önemlidir.

Kendilerinden bahsederken bile onları seven insanları anlatmaya bayılırlar. Özellikle de sevgililerini… Sevgilisi olmayan bir Terazi, kendini yapayalnız hisseder ve sürekli sevgili yapmak için çabalar. Sevgilisi olan Teraziler, sosyal yaşamlarını onlar olmadan sürdüremez, adeta bir çanta gibi sevgililerini de yanlarında taşırlar. Onlar olmadan su içmeye bile gitmezler, o kadar yani…

Zannedersiniz ki Leyla ile Mecnun ama öyle değil işte. İlişkilerine çok sadık kalmazlar. Teraziler siz var ya siz, sevdiğiniz kişi size sadakatsizlik gösterirse canına okursunuz. Ama siz yaptığınızda “ömür boyu beraber olacak değildik ya” demekte sakınca görmezsiniz.

Şimdi efendim bu Teraziler, birilerine bağlı kalmak yerine, özgür olmaktan daha çok hoşlanırlar. İnsanlarla kolayca ilişki kurabilir ancak o kadar çabuk da sıkılabilirler. Geri çevrilmekten müthiş korkarlar. Bunu yapanları asla affetmez, ömür boyu unutmazlar.

Daha çok yüzeysel ilişkiler kurabilen Teraziler, karşı taraftan kötü ve yanlış bir hareket gördüklerinde onları buna pişman ederler. Akılları çoğunlukla havadadır. İhtiyaç konusuna gelince oldukça bencil olan Teraziler, sabırsız ve bir o kadar da tembellerdir. Canları sıkkınsa bulundukları ortamdaki huzuru bozmaya çalışırlar.

Bazen de kendi huzurları kaçmasın diye taraflarını belli etmezler, üç maymunu oynarlar. Ellerini taşın altına koymayı pek sevmezler. Sorun çıkmasın, aralar bozulmasın, gönüller kırılmasın diye haklı haksız taraf tutmadan  barıştırmak için kolları sıvarlar.

Ama sonunda ne olur biliyor musunuz? Göz yumduğu kötülükler  döner dolaşır Terazi’yi bulur. Yani sevgili Teraziler, her şeyin yolunda gitmesini istemekle ve herkesin iyi olmasını dilemekle bu işler olmuyor. Bazen tarafınızı belli etmelisiniz.

Bazen anlamsız tartışmalar çıkarıp, kasten nedensiz kavgalar başlatırlar. Konu hiç fark etmez. Diyelim ki küçük bir köye yerleşip sakin bir yaşam sürdürmeyi  öven bir şeyler söylediniz, sadece tartışma yaratmak için sizin savunduklarınıza karşı çıkarlar. Genellemeler onlara çok terstir. Bu onları kavgaya davet etmektir.

Karar verme mekanizmaları çok gelişmemiştir. Bir konu ile ilgili olasılıkları göz önüne alıp saatlerce hatta bazen günlerce ölçüp biçerler, düşünürler yine karar veremezler. Çabuk karar veren insanları da pek sevmezler.

Zaman zaman hayalci bir kimliğe bürünen Terazi insanları, çevrelerindeki olumsuz olayları hemen fark ederler ama bunların sonuçlarına uzun süre katlanmayı reddederler. Hayatın her türlü sorunu, karmaşasından uzak durmaya çalışırlar. Rahatlarını bozmamak adına bazen  karşılaştıkları problemleri bile yok sayarlar.

İnsanlarla arkadaşlık kurmayı severler ama hemen samimi olmazlar. Yalnız kalmamak adına onlar için arkadaşlık ve arkadaşlar önemlidir. Arkadaş ortamlarında dikkat çekmeyi becerirler.

Terazi burcu insanlarının bir ortak yönü de değişiklik arayışıdır. Aynı ortamlarda, aynı rutinlerde sıkılırlar hatta bunalıma düşerler. Huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürseler bile onlar hep daha farklı bir hayatı düşlerler.

Kararsız  ve kıskanç tavırlar sergilemeleri  onların ikili  ilişkilerde sorun yaşamasına neden olabilir. Bu anlamsız kıskançlıkları ve kararsız tavırları yüzünden etraflarındaki insanların sabrını tüketebilirler. Bununla beraber dikkatsizlikleri de bazı işlerden olumsuz sonuçlar almalarına yol açabilir.

Gerek insan ilişkilerinde, gerekse yaşam şekli arayışında hep farklılık peşinde koşan Teraziler, bulduklarını sandığı durumlarda hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bu yüzden da genellikle yanlış evlilik yaparlar ve kaderlerine isyan ederler.

Böylece Teraziler de sırasını savmış oldu. Geriye bir tek Akrepler kaldı ki burçlar içinde en fazla pislik atılacak bir burç olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Akreplerle birlikte burçları kötüleme maratonu sona erecek ve ben de bu işten kurtulacağım!

Kalın sağlıcakla…

Exit mobile version