Home Günlük Sözcü’de işten çıkarma depremi

Sözcü’de işten çıkarma depremi

0

Sözcü gazetesinde işten çıkarma depremi yaşanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren gazeteci İsmail Saymaz, “Gerekçe ekonomik sebepler olarak gösteriliyor” dedi. Sözcü ise, çok sayıda kişinin işten çıkarıldığını yalanladı.

Saymaz’ın Sözcü’deki işten çıkarmalarla ilgili Twitter paylaşımı şöyle:

“Sözcü ve Korkusuz gazeteleri Çiğdem Toker, Serpil Yılmaz, Sinan Meydan, Hüsnü Mahalli, Ahmet Takan ve Sezgin Özcan ile yollarını ayırdı. Ayrıca 40 kadar editör, sayfa sekreteri ve teknik elemanın işine son verildi. Gerekçe, ekonomik sebepler olarak gösteriliyor.

Bu isimler arasında yer alan Toker Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sözcü gazetesinde yayımlanan köşe yazılarıma, ‘küçülme’ gerekçesiyle son verildiği bildirildi. Gazete yönetimine ve okurlara bugüne kadarki destekleri için teşekkür ederim” dedi.

Sinan Meydan’ın paylaşımı ise şöyle oldu:

“2017’den beri her pazartesi Sözcü’de yazdığım yazılarıma -ekonomik sıkıntı gerekçe gösterilerek- son verilmiştir. 6 yıl boyunca özgürce yazmamı sağlayan Sözcü’ye, beni ülkenin en çok okunan yazarlarından biri yapan siz değerli okurlarıma çok teşekkür ediyorum. Ekonomik gerekçeye gelince, Şubat 2022’den beri aylık 13 bin TL telif alıyordum. İşime, ülkeme, okurlarıma saygıyla gerekirse ücretsiz de yazardım. Cumhuriyeti’n yüzüncü yılında giderken sayfamı korumak önemliydi, olmadı. Yazmaya, anlatmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hüsnü Mahalli de, “Yaklaşık beş yıldır yazdığım Korkusuz’daki köşe yazılarıma son verilmiştir. Geçen süre içinde hiçbir yazıma müdahale etmeden yayınlayan gazete yönetimine ve yazı işlerindeki meslektaşlarıma samimi dostluklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Saymaz’ın belirttiği isimlerden biri olan Yılmaz gazeteyle yollarının ayrıldığını daha önce duyurmuştu.

Sözcü’den yalanlama

Gazete yaşanan gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı ve çok sayıda kişinin işten çıkarıldığını yalanladı. Sözcü’nün açıklaması şöyle:

“40 gazetecinin çıkarıldığı şeklindeki iddialar yalandır. Bugün, Halk TV, Tele-1 ve bazı sosyal medya hesaplarında kasıtlı olarak, gerçeğe aykırı şekilde böyle haberler yapılmıştır. Sözcü gazetesi bugün üç yazarla, Korkusuz gazetesi de iki yazarla yollarını ayırmıştır. Onun dışında, Sözcü’den bugün başka kimse çıkarılmamıştır. 5 yazar ile yolların ayrılması, 450 kişinin çalıştığı Sözcü grupta olağan dışı bir durum değildir. Sözcü’den 40 kişinin çıkarıldığı haberleri gerçek dışı olup, karalama amaçlı bu haberlere karşı gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Exit mobile version