Home Köşe Yazıları Niyetleri yok, bilgileri hiç

Niyetleri yok, bilgileri hiç

0

Müjdeler olsun.

KKTC koalisyon hükümeti bir ilki başardı.

Hayır, hayır bu daha önceki ilklere benzemiyor. Dünya çapında bir ilk bu.

Siyaset literatüründe eşi benzeri görülmemiş ve görülmeyecek bir ilk bu. Bundan daha beterini yapma potansiyeli olsa da KKTC’nin anlı şanlı koalisyon hükümetinin, o potansiyel yeniden harekete geçirilinceye kadar bu bir ilk.

Üstelik de yalnız siyaset literatüründe bir ilk değil.

Daha da çarpıcı olarak dünya hukuk tarihinde de bir ilk.

Dünyanın bütün hukuk fakülteleri ve bütün savcıları, avukatları yargıçları toplantı üstüne toplantı yaparak sonunda KKTC’de başarılan bu yeni hukuk anlayışını ayakta alkışlayarak selamlayacaklar ve tayyarelere dolarak farkındalık semineri almak için KKTC’ye gelecekler.

İlk defa bir yasa, bu yasayı beğenmeyenler bu yasaya uymak zorunda değildirler, bu yasa itirazı olanları bağlamıyor diye yazılmış oldu..

Her kim ki bir dilekçe ile “bu yasayı kabul etmiyorum, beni bağlamıyor ve yasanın ön gördüğünü yapmayacağım, bu yasaya uymayacağım” derse, otomatikman ve anında ve dahi hiçbir gerekçe sorulmadan yasanın kapsamından çıkarılacak ve muaf tutulacak.

Kıbrıs Türkleri bu garipliklere, tuhaflıklara nispeten alışık olsalar da bu okudukları Türkiye toplumu için yepyeni duyulmadık bir şey. Türkiye’deki okuyucuların böyle yasa olmaz dediklerini duyar gibi oluyorum ve diyorum ki bizim KKTC’nin hükümeti yaptı, meclisi de onayladı.

Bizimkiler yaptı ve oldu.

Nedir olan?

Anlı şanlı KKTC hükümeti, Kıbrıs Türk halkının olası bir depreme hazır olmasını sağlamak için bir yasa tasarısı hazırladı ve meclisinde de onayladı.

Yasaya göre devletten aldıkları maaşı 15 bin Türk lirasının üstünde olanların maaşlarından 9 ay boyunca belli oranlarda kesinti yapılarak bir fon yaratılacak.

Buraya kadar bir tuhaflık yok.

Ve fakat devam ediyor yasa.

Bu yasaya göre yapılacak kesintileri kabul etmeyenler, buna rıza göstermeyenlerin maliye dairelerine bir dilekçe ile rızam iznim yoktur demeleri halinde bu yasa onları kapsamayacak ve maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Yasa böyle sonlanıyor.

En hafif deyimle yasa yapmayı bilmiyorlar.

Bir çağrı yap ve halkı düzenli bağış seferberliğine çağır a hükümet diyeceğim ama ı ıhh.

Önce yasa nedir, nasıl yapılır, yazılır onu öğrenmeleri gerekir.

Öğrenecekler mi peki?

Niyetleri yok.

Exit mobile version