Home Kötü ‘Nadir Kitap’a erişim engeli

‘Nadir Kitap’a erişim engeli

0

Kitapçıların online satış yaptığı ‘Nadir Kitap’ (www.nadirkitap.com) ve ‘kitantik’ (www.kitantik.com) e-ticaret platformları erişime engellendi. Ancak daha sonra kararın sehven (yanlışlıkla) alındığı ortaya çıktı.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin EngelliWeb projesinin aktardığına göre erişim engeli kararını Ankara 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği bugün aldı. Kararın gerekçesi açıklanmadı.

Nadir Kitap’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada: “Tarafımıza henüz bir tebligat yapılmadığı için şu aşamada gerekçe hakkında bilgi sahibi değiliz. Şirket avukatlarımız sabah saatlerinde ilgili mahkemeye gerekli müracaatları yapacaklardır. Tüm satıcı ve alıcı üyelerimize duyurulur” denildi.

Kitantik’in Twitter hesabından da benzer bir açıklama geldi.

Ancak Nadir Kitap daha sonra erişim engelinin kaldırıldığını şu açıklamayla duyurdu:

“Web sitemiz hakkında erişim engeli getiren ilgili mahkeme, kararın sehven alındığına hükmederek erişim engelinin kaldırılması kararı almıştır. Kitapsever dostlarımızla en kısa süre içerisinde yeniden bulaşacağımız müjdesini paylaşıyoruz.

Resmi bir kurumun yayınlamış olduğu bir kitabın satıştan kaldırılması yönünde alınan mahkeme kararı, ilgili ürün sayfalarına erişim engeli getirirken, sehven sitenin tümünü kapsayacak şekilde talep edilmiş ve uygulanmıştır. Yapılan girişimler sonucunda mahkeme, kararı tashih ederek site geneline uygulanan erişim yasağını kaldırmıştır. Kısa süre içinde tüm servis sağlayıcılar üzerinden erişim mümkün olacaktır.

16 yıldır hizmet verdiğimiz kitap dünyasındaki tüm okur, kitapçı ve sahaf dostlarımıza hizmet vermeye devam edecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu süreçte destek olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.”

Siber hukuk uzmanı Yaman Akdeniz ise, sitelerin Nadir Kitap’ın belirttiği gibi ‘yanlışlıkla’ engellenmediğini, Adalet Bakanlığı’nın talebiyle engellendiğini söyledi. Akdeniz, kararın ‘kişilik hakları ihlali’ olduğunu belirtti.

Akdeniz şunları söyledi:

“Nadir Kitap, kararın ‘sehven alındığını’ ve kaldırılacağını belirtmiş. Engelin çabuk kalkması tabii ki iyi haber. Fakat, 1. Karar yanlışlıkla falan alınmamış 2. Adalet Bakanlığı web sitesinin engellenmesini talep etmiş 3. Hakim de kabul etmiş 4. Hakimin zaten yetkisi yok! 7. Kararda ihlale sebep veren URL adresi yazmıyor, “http://nadirkitap.com ve http://kitantik.com internet siteleri” diye yazıyor. İddia ve talep telif hakları ihlali üzerinden, karar ise “kişilik hakları” ihlali. Başından sonuna hukuka aykırı karar. Buna da sehven denemez.”

(Diken, Duvar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Exit mobile version