Zor dostum zor...

Zor dostum zor...

4 Haziran 2021 Cuma  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe’nin çok ağır problemleri var ve para listede en son sırada sanırım... 

Her şeyden önemlisi çok uzun süredir devam bir "sporcu kültürü ve bağlılık" tahribatı var. Sorun çok açık, bütün branşlarda, özellikle futbolda ve basketbolda da seziliyor, "sahada" Fenerbahçe için canını verecek sporcularımız yok. Benim gördüğümü herkes görüyor, Başkan da görüyor ama gördüğü şeyde kendi sorumluluğu var, çözmeyi vadettiği sorunun büyümesine ve ağırlaşmasına neden oldu. 

Ama tek sorumlu o değil, geçmiş yönetimin yarattığı feodal, sadece itaat ve biat etmeye dayalı sporcu kültürünün geçmişteki Fenerbahçe ruhunu öldürmesi en önemli neden. Artık Fenerbahçe’ye en iyi olan değil yönetim ve teknik ekiple ilişkisi iyi olan geliyordu, hâlâ da öyle ve bu büyük tahribat yarattı. 

"Parayı veren düdüğü çalar" tarzı transferler de sporcu kültürümüzü çok yıprattı, bize uygun mu, karakteri düzgün mü demeden Galatasaray ve Beşiktaş’ı yıpratmak için oyuncu transfer ettik, hem israf oldu hem de verim alamadık. 

Çok uzun yıllardır Fenerbahçe’de layık olan değil adamı olan formayı kapıyor, öyle olunca da takımdaşlık duygusu ve rekabet gelişmiyor, herkes kendini bırakıyor, özellikle de yabancılar. Çünkü şartları belli rekabet ortamından geliyorlar, bunu bulamayınca kendilerini bırakıp sözleşme sonuna kadar parayı almaya bakıyorlar. 

Aykut Kocaman, Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Selçuk Şahin, Erol Bulut vs. hepsi bu çarpık sporcu kültürü ve ilişkilerin ürünü ve Fenerbahçe’yi kronik başarısızlığa götüren kültürün kilometre taşları. 

Şu anda bu taşın en büyüğü de Ali Koç, çağdaş ve şeffaf bir kulüp vadedip kulübü eski "futbol ağalarının" kahvesi haline getirdi, sonuç ortada. 

Liyakat yok, yeterlilik yok, eğitim yok sadece hepsi kulübün eskisi, bu ancak kabile kültüründe olur; çağdaş yönetimde böyle bir ilkel kadro seçimi olmaz. 

Şimdi çıkmış diyor ki, "Futbolcular sahada mücadele etmiyor, penaltıya itiraz etmiyor...” Niye etsin? Çünkü Fenerbahçe’de çok uzun süredir "iyi çocuk", "camianın evladı", "severim ben onu..." gibi ilkel, çağdışı kavramlar yönetim politikası. 

Ali Koç başarılı olmak istiyorsa önce Samandıra’ya adalet ve liyakati getirmeli ama yapabileceğini sanmıyorum çünkü duygusal, kararsız ve kendi duygularını tatmin etmek için Fenerbahçe’yi eski futbolcuların oyuncağı etti. Yine yanlış yapıyor, futbolcuları suçluyor oysa suçlu kendisi, kadroları ulufe gibi dağıtıp rekabet ve adaleti kendi bozdu. 

Şimdi de kendi suçunu futbolculara yükleyip kadroyu dağıtacak ve bize yine yeniden ağır bir fatura yükleyecek ve oturmuş bir kadro yerine şaşkın 11’lerle sezona başlayıp hüsranla sezonu bitireceğiz. 

Zor dostum zor...

Etiketler:  Futbol