Zirve içinde zirve

Zirve içinde zirve

19 Temmuz 2022 Salı  |   Günlük

Tahran'da bugün yapılacak üçlü zirve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bir araya getirecek. 

Türk tarafının açıklamasına göre, Astana formatında yapılacak üçlü zirvede Suriye'deki gelişmeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta terör örgütleriyle mücadele ve siyasi sağlanması çabaları ele alınacak. Türk yetkililer Tahran zirvesinde Türkiye'deki Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşü konusunun da konuşulacağını söyledi. Erdoğan’a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.

İran-Rusya-Türkiye zirvesinde Rusya-Ukrayna savaşıyla enerji ve gıda krizinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Zirve Reisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından katılacağı ilk toplantı olacak. Üç ülke arasında Astana formatındaki görüşmelerin sonuncusu1 Temmuz 2020’de yapılmıştı.

Erdoğan'ın Tahran ziyareti kapsamında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi yedinci toplantısı da yapılacak. Cumhurbaşkanı ayrıca, Rusya lideri Putin'le de ikili bir görüşme yapacak. 

Zirvenin Türkiye açısından öncelikli konusu olan Suriye'de operasyon düzenlenmesine Moskova da Tahran da sıcak bakmıyor.

Putin'in dış politika danışmanı Yuriy Uşakov, Türkiye'nin Suriye topraklarında yeni bir operasyon düzenlemesine karşı olduklarını tekrarladı. 

Uşakov, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara karşı yeni bir operasyon düzenleme planı doğal olarak tartışılacaktır. Bizim ilkesel duruşumuz, Suriye'deki durumun düzeltilmesi yolundaki temel ilkeleri ihlal edecek her türlü eyleme karşı olmamızdır. Bunlar BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında ve Astana formatındaki kararlarda belirtilmiştir. Bunlar, Suriye'nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygıdır" dedi.

Putin-Erdoğan görüşmesiyle ilgili olarak Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada ise, iki liderin ekonomik-ticari alanlardaki iş birliğinin yanı sıra aralarında Ukrayna'nın da bulunduğu uluslararası sorunları ele alacağı belirtildi. Kremlin'in açıklamasında Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşabilmesi için geçen hafta İstanbul'da görüşmeler yapıldığı hatırlatıldı.

Kremlin Basın Merkezi, Türkiye ile Rusya'nın enerji alanda stratejik projelerde iş birliği yaptığını,, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de geçen yıl 33 milyar dolara kadar yükseldiğini bildirdi.

Sputnik'in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Putin’in Tahran’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde Rusya çevresindeki sıcak noktalarda yaşananları ele alacağını söyledi. 

Peskov, Rossiya-24 televizyonunda yayınlanan açıklamalarında, Rusya Devlet Başkanı’nın İran’ın başkenti Tahran’a yapacağı ziyaretin başlıca amacının, Suriye konulu Astana üçlüsü görüşmelerine katılmak olduğunu söyledi. 

Peskov, Rusya, Türkiye ve İran’ı içeren bu görüşme formatının, Suriye’de barış sağlanmasına gerçek manada yardımcı olan tek uluslararası format olduğunu kaydetti. 

Putin’in Tahran’da ayrıca, Reisi ve Erdoğan’la ikili olarak ayrı görüşmelerinin de yapılacağını belirten Peskov, görüşmeler esnasında ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin ve ülkeler arasındaki siyasal diyaloğun ele alınacağını söyledi. 

Söz konusu ikili görüşmelerde Rusya çevresindeki sıcak noktalarda yaşananlar konusunda fikir alışverişinde bulunulacağını kaydeden Peskov, “Çevremizde, çözülmeleri için işbirliği yapmamızı gerektiren çok sayıda sıcak bölgesel sorun bulunuyor” dedi.

Etiketler:  Rusya Diplomasi