Zeynel Lüle Tele1 Ankara temsilcisi

Zeynel Lüle Tele1 Ankara temsilcisi

16 Ekim 2022 Pazar  |   Günlük

Gazeteci Zeynel Lüle, Tele1’in Ankara temsilcisi olarak atandı. Tele1’e 2020 yılı Ocak ayında başlayan Zeynel Lüle, ‘Gün Ortası’, ‘Gün Bitiyor’, ‘Gerçeğin İzinde’ ve ‘Tele1 Hafta Sonu’ adlı programlar yaptı.

ABC gazetesinde yer alan habere göre seçim dönemine girildiği süreç içerisinde Ankara ofisini güçlendirmek amacıyla yönetim Lüle’nin Ankara Temsilciliği’ne getirilmesine karar verdi. Lüle temsilciliğinin yanı sıra halen Ankara’dan saat 16.00-18.00 arası yayımlanan ‘Habere Doğru’ adlı programı hazırlayıp sunuyor. 

Kimdir?

Zeynel Lüle, 5 Ekim 1957'de babasının hâkim olarak görev yaptığı Sivas’ın Divriği ilçesinde dünyaya geldi. 1983'te Strasbourg'da Hürriyet gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı ve köşe yazarlığı yaptı. Hürriyet'in yanı sıra TRT, BBC ve gibi medya kurumlarına haber ve programlar hazırladı. 2000'den itibaren Hürriyet’in Brüksel Temsilcisi olarak görevini Belçika’da sürdürdü. CNN Türk’ün ve Kanal D’nin de temsilciliğini üstlendi.

Avrupa Parlamentoları Gazeteciler Birliği’nin (AJPE) Genel Sekreterliği’ni, daha sonra Başkan Yardımcılığı'nı yaptı. Türkiye’nin 12 kentinde gerçekleşen "AB Sürecinde Yerel Medya" adlı projenin koordinatörlüğünü yürüttü. Türkiye ile Avrupa ilişkilerine haber ve makaleleriyle yaptığı katkı nedeniyle 2001’de Avrupa Birliği Gazeteciler Cemiyeti’nin (AJE) prestijli ödüllerinden Costantinos Kaligaris Ödülü'ne layık görüldü.

2008’de Doğan Kitap’tan yayımlanan, Atatürk’ün yaveri dedesi Ali Metin’in anılarından oluşan “Ali Çavuş”u yazdı. Daha sonra bu kitap “Can Yoldaşım” adıyla genişletilmiş olarak A7 Yayınları’ndan çıktı. 2010’da Türkiye’ye dönen Lüle, Hürriyet’in Yurt Dışı Yayınları ve Dış Haberler bölümünde çalıştı, Kanal D’de üç yıl boyunca ‘Avrupa’dan’ adlı programı hazırladı ve sundu.

2016 yılının Mayıs-Kasım ayları arasında Basın Konseyi Genel Sekreterliği’ni üstlendi.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Yeni Medya Pratikleri" dersi verdi. Haziran 2016’dan itibaren T24’te yazıyor.

(Medyaradar)

Etiketler:  Medya