'Zelenski'ye çıkış yolu gösterelim'

'Zelenski'ye çıkış yolu gösterelim'

28 Mart 2022 Pazartesi  |   Günlük

Medyascope TV'de Sahra Atila, bir ayını dolduran Rusya-Ukrayna savaşında gelinen noktayı ve Türkiye'nin konumunu Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Savaşın başlamasına kadar Ukrayna yanlısı bir politika izleyen Türkiye'nin 24 Şubat'tan sonra tarafsız bir pozisyon aldığını ve Batı'nın Rusya karşıtı yaptırımlarına katılmadığını belirten Sezer, "Bu konuda Batı'dan bize gelen bir telkin ya da serzeniş yok" dedi. Rus oligarkların yatırım yapması halinde Türkiye'nin Batı'nın yaptırımlarına uğramasının söz konusu olmadığını söyleyen Sezer, "Zaten Rus oligarklar paralarını Batı'nın sisteminde akladı. Türkiye'de hizmet sektöründe bulunan Ruslar başka alanlarda da yatırım yapabilir. Biz de, petrol ve doğal gaz başta Rusya ile ruble ile çalışabilecek durumdayız, bunun altyapısı var, yeni yöntemler de bulunabilir" diye konuştu.

Sezer ayrıca, "Putin şu anda savaştan onurlu çıkış yolu aramıyor, tutumu başından beri esnemedi ama Türkiye Ukrayna lideri Zelenski'ye onurlu çıkış yolu gösterebilir. Türkiye bunu yapabilecek güçte" dedi.

 

Etiketler:  Rusya