'Zelenski'nin savaşına dönüştü'

'Zelenski'nin savaşına dönüştü'

23 Haziran 2022 Perşembe  |   Günlük

Sınırsız TV'de Mahir Esen, dördüncü ayını doldurmak üzere olan Rusya-Ukrayna savaşında gelinen noktayı ve son günlerde aniden gündeme gelen "Kaliningrad sorunu"nu Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

Sezer, Litvanya’nın Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım uyguladığı ürünlerin Rus toprağı olan ancak Rusya ile kara bağlantısı bulunmayan Kaliningrad ve Rusya arasında geçişini yasaklamasını Moskova'ya yönelik yeni bir medya okuma olarak niteledi. Böylece mecazi anlamda savaşta yeni bir cephe açıldığını belirten Sezer, "Rusya'nın tepkisi göstermelik olmaz" dedi. Sezer, Batı'nın özellikle Avrupa ülkelerinin Ukrayna lideri Vladimir Zelenski'yi yalnız bıraktığını söyledi ve "Savaş Zelenski'nin savaşına dönüştü" diye konuştu.

Türk-Yunan gerginliğine de değinen Sezer, "Türkiye'de kendisini Atatürkçü olarak lanse edenlerin Atatürk'ün Yunanistan'la ilişkilerdeki perspektifine saygısızlık edenlerin yaptığı Yunan düşmanlığını asla kabul etmiyorum" dedi.

Kaliningrad'ın önemi ne ve kriz nereye evrilebilir? NATO ve AB içinde savaşın başında görülen birlik sürer mi? Rusya'dan enerji alımını kısıtlayan AB bir felaketle karşı karşıya mı? Almanya neden rahatsız? 

Esen ve Sezer, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri de konuştu.

 

Etiketler:  Rusya