Yurt dışı 'seçmen' meselesi

Yurt dışı 'seçmen' meselesi

13 Haziran 2018 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Yurt dışı seçmen konusu milletvekilliği ve başkanlık seçimleri yaklaşınca gündeme geldiği için benim de hep takık olduğum bir konu olduğundan yazma ihtiyacı duyuyorum. 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı'nın açıkladığına göre, 3 milyondan fazla yurt dışı seçmen mevcut. Bu da yurt içi seçmenlerin yaklaşık %5,5'ine tekabül ediyor. Yani en çok oy alan 4. partiden sonra geliyor, düşünün ne kadar önemli bir grubu oluşturduğunu.. 

Gelelim benim bu konuda ne düşündüğüme...

Hiç lafı eğip bükmeden, ben yurt dışında yaşayan birinin seçmen olmasına karşıyım. Sebeplerini kısaca anlatmaya çalışayım: Öncelikle hukukta yerellik ilkesi gereği Türkiye'de yaşanan uyuşmazlıklarda Türkiye Cumhuriyeti kanunları geçerlidir örneğinde olduğu gibi zaten burada yaşamadığı için ülkemizin kanunlarına tabi olmayan biri burada yapılan seçimlerde bizim ülkemizde yaşayan 55 milyon seçmenle aynı gerekçelerle oy veremez. Bu ülkede kazanmadığı için vergisini de Türkiye'ye vermez, bu sebeple harcanan parayı sorgulama gereği duymaz. Türkiye'de yaşamadığı için akaryakıta, cep telefonuna, sigaraya ve içkiye yüksek oranlı ÖTV ödendiği için rahatsız olmaz. Elektrik parası öderken TRT payı, belediye tüketim vergisi ve fon ödendiğini bilmez, misal Almanya'da elektrik parası öderken ZDF'ye katkı payı ödemez.

Yine Almanya'dan örnek vereyim, faturanın içine ödemeyenler için bir miktar enjekte edilmez, kısaca 100TL fatura ödediğinde bunun sadece 55 TL'si elektrik tüketimi değildir. 

Eskiden Türk vatandaşı gurbetçiler 28 gün de olsa askere gidiyorlardı, şimdi o da kalktı, 5 sene önce 10.000 eurodan önce 6.000 euroya ,şimdi ise 1.000 euroya düştü, şimdi askere de gitmiyorlar. Bizim ülkemizde yaşayan vatandaş ise yaklaşık 5.000 euro vermişti. 6.000 eurodan 1.000 euroya düşerken yaptığı açıklamada "Bu parayı vermeyenler vatandaşlıktan çıkmayı tercih ediyorlar" diyordu sayın Bakan. Biz de bu parayı ödememek için vatandaşlıktan çıkmayı düşünen adama oy mu kullandıracağız? Zaten gelir vergisini de burada ödemiyor, e burada yaşayan vatandaşlar neden daha az ödemiyorlar bedelli askerlik için, yoksa onlar cepteki kuş mu?

Ülkemizde yaşayan her vatandaş tüm alışverişlerinde  Katma Değer Vergisi öder, (yat ve pırlanta alanlar hariç) peki gurbetçi öder mi, ödese yat ve pırlantada alımlarında KDV olmadığını öğrense konuya nasıl bakar, kararlarını nasıl etkiler? Yani demem o ki, onları zerre kadar ilgilendirmez, o zaman onlar neden oy kullanıyorlar?

Sahi ya Yavuz Sultan Selim veya Osman Gazi köprüsünden az geçildiği için kimin ödediği vergiden müteahhite ödeme yapılacak, o peki umurunda mı değil?

O zaman Aysun Kayacı haklıdır, vergiyi veren oyu kullanır.

Not: Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanan bu yazı güncellenmiştir.